עורך סאנדיי טיימס: "בעתיד נתחשב ברגישות ההיסטורית"

הסערה שחוללה הקריקטורה בעיתון, שפורסמה ביום הזיכרון הבינ"ל לשואה, הגיעה עד למשרדי מערכת העיתון בבריטניה. בהצהרה שהועברה לידי חדשות 2 הבהירו שם: לא הייתה כוונה לפגוע בזכר הקורבנות, אנו נוהגים להגן על מדיניות ישראל

הקריקטורה בבריטניה, אתמול (הסאנדיי טיימס)

למחרת הסערה שחוללה הקריקטורה בדמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכללה גוון אנטישמי ופורסמה ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה ולקורבנותיה, העניק עורך ה"סאנדיי טיימס" הצהרה בנושא לחדשות 2 שבה הבהיר כי לא התכוון לפגוע ברגשותיו של איש והדגיש כי העיתון שבראשו הוא עומד אינו נוקט קו אנטי-ישראלי או יהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדבר האחרון שאני או מישהו אחר במערכת רצה לעשות הוא לפגוע בזיכרון השואה או להעליב את סמליה", כתב העורך - מרטין איוונס. "העיתון כותב מזה זמן מה להגנת מדיניות ישראל ומודע לדאגות הביטחון שלה, כפי שאני עשיתי בעצמי בטורים שפרסמתי בעבר. עם זאת, התגובות לקריקטורה הזכירו לנו את הרגישויות באזור ואני כמובן אתחשב בכל אלו בעתיד".

גם רופרט מרדוק, הבעלים של ה"טיימס", התייחס לפרשה וצייץ בעמוד הטוויטר שלו: "ג'ראלד סקראף (הקריקטוריסט) לא שיקף מעולם את דעותיו של הסאנדיי טיימס. ובכל זאת, אנו חשים חוב להתנצל על האיור הפוגעני והגרוטסקי".

אתמול, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, פירסם העיתון הבריטי קריקטורה שבה נראה ראש הממשלה נתניהו לבוש כפועל בניין, עם אף גדול, גב כפוף וכרס משתפלת. דמותו של נתניהו אוחזת "שפכטל" (מרית) נוטף דם, המשמש כמלט לבניית חומה.

בין הלבנים המרוחות בדם נמחצות דמויות שונות ובהן כאלו שנראות כמו נשים מוסלמיות עם כיסוי ראש. מתחת לציור הקשה נמצא הכיתוב: "הבחירות בישראל - האם קבירת (במקור משחק מילים עם מלט) תהליך השלום תימשך?".

יו"ר הכנסת ריבלין שלח היום מכתב לדובר הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי, מקבילו בתפקיד, וכתב בו "עבור העם בישראל, מדובר בקריקטורה אשר הזכירה עיתונות אפלה, באחת התקופות האפלות בימיה של האנושות. בישראל מאוכזבים מכך, שפרסומים מעין אלו יכולים להתפרסם בבריטניה של היום, ושמא הדבר מעיד על זרמים חולניים תת קרקעיים".