משפחת המחבל: "הפיגוע במרכול – מעשה נתעב"

אמו ואחיותיו של אמדי קוליבאלי, המחבל שרצח 4 יהודים במרכול הכשר בפריז, גינו את המתקפה והביעו צער. "אין קשר בין המתקפה לאסלאם", הצהירו בני המשפחה. מסתמן: נרצחי הפיגוע ייטמנו בישראל. נתניהו וליברמן ישתתפו היום בעצרת התמיכה בצרפת

בני משפחתו של אמדי קוליבאלי, המחבל שביצע את הפיגוע במרכול הכשר בפריז, גינו הלילה (ראשון) את מעשיו והביעו את תנחומיהם בפני משפחות הנרצחים במתקפת הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מגנות את המעשים האלה ואיננו מזדהות בשום פנים ואופן עם הרעיונות הקיצוניים הללו", כתבו אמו ואחיותיו של קוליבאלי לסוכנות הידיעות הצרפתית. "אנחנו מקוות שיבינו שאין קשר בין המעשה הנתעב הזה לדת האסלאם".

במקביל, מסתמן כי ארבעת היהודים שנרצחו בפיגוע במרכול הכשר בפריז ייקברו בישראל. האפשרות הזאת נשקלת כעת בחיוב על ידי משפחותיהם של הארבעה: מישל סעדה, פיליפ ברהאם, יוהאן כהן ויואב אטב.

היום צפויה להתקיים בפריז עצרת תמיכה בעקבות הפיגועים, בה יקחו חלק גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הכלכלה נפתלי בנט וחבר הכנסת אלי ישי. גם יושב ראש הראשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לקחת חלק באירוע הזיכרון.

קוליבאלי וחברתו שנמלטה

נשיא המדינה: "משתתפים בצער המשפחות"  

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהמריא הבוקר לפריז על מנת להשתתף בעצרת ההזדהות, אמר לפני עלייתו למטוס: "אני יוצא לפריז כדי להשתתף בעצרת יחד עם מנהיגי העולם למאבק מחודש בטרור האסלאמי שמאיים על האנושות כולה, דבר שאני קורא לו זה שנים רבות".

"בערב אשתתף בעצרת מיוחדת עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם הקהילה היהודית בצרפת", הוסיף ראש הממשלה. "אומר שם שכל יהודי שרוצה לעלות לארץ יתקבל כאן בזרועות פתוחות".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שוחח אמש עם מנהיגי מועצת המוסדות היהודים ("הקריף") בצרפת, בעת שהיו בכינוס חירום בעקבות הפיגועים הרצחניים של השבוע שחלף.

הנשיא אמר לקהל של למעלה -60 ממנהיגי הקהילות היהודיות בצרפת: "אני מחזק אתכם הערב לא רק כנשיא מדינת ישראל אלא כנשיא העם היהודי כולו. כולנו כאן בישראל המומים וכואבים אתכם, משתתפים בצער המשפחות שנפגעו כולן, בצער הקהילה היהודית ובצער העם הצרפתי".

זירת הפיגוע ביום שישי (AP)

הקונים התחבאו במרתף

בפיגוע בפריז, שהתרחש ביום שישי, נרצחו 4 מהלקוחות של המעדנייה, ובנוסף ארבעה בני אדם נפצעו ומצבם מוגדר קשה מאוד. בין בני הערובה היו גם אישה עם תינוק בן 11 חודשים.

כעבור שעות בהן התבצר מחבל חמוש עם בני הערובה בתוך מעדנייה כשרה בבירה הצרפתית, פשטו כוחות הביטחון על המרכול - ואז ירו והרגו אותו. המשטרה השליכה רימונים לעבר המקום, נשמעו פיצוצים - ואז כוחות פרצו מהדלת האחורית של בית העסק, על מנת לשחרר את החטופים ולהפתיע את המחבלים.

המחבל היה חמוש בשני רובי קלצ'ניקוב ומצויד באפוד מגן. הוא הורה להניח לשני המחבלים שביצעו את הפיגוע במערכת העיתון שהתבצרו עם בת ערובה מצפון לפריז. קוליבאלי הזהיר כי יירה בבני הערובה אם יסתערו על האחים בבית הדפוס. מספר קונים ועובדים ככל הנראה התחבאו במרתף העסק והחוטף לא ידע על קיומם.