אובמה: "היום הוא זמן לאבל וגם לפעולה"

לרגל ציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה פרסם נשיא ארה"ב הצהרה שבה כתב: "השואה מזכירה לנו שיש לעמוד מול כל שנאה ורדיפה בכל צורותיה ולקבל השראה מנחישות אלו שהתנגדו לנאצים". ראש ממשלת איטליה לשעבר ברלוסקוני בחר דווקא בטקס הזיכרון להגן על מנהיג איטליה הפאשיסטית ובן בריתו של היטלר מוסוליני

הנשיא אובמה, ארכיון (רויטרס)

ברחבי העולם מציינים היום את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, ונשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם הצהרה שבה כתב כי חובה לזכור את הפשע הנורא ולהנחיל את הזיכרון גם לדורות רבים. אובמה הדגיש כי יש להילחם בכל דיקטטור שמבצע פשעים נגד האנושות. מנגד, החליט ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני דווקא היום להגן על מנהיג איטליה הפאשיסטית מוסוליני ואמר ש"חוץ מחוקי הגזע, הוא היה מנהיג טוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה מצויין ביום השנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ על ידי הצבא האדום, בעקבות החלטת האו"ם משנת 2005.

"אנו מכבדים את זכרם של שישה מיליוני יהודים ומיליוני קורבנות אחרים, שאיבדו את חייהם במהלך השואה", כתב הנשיא אובמה לכבוד יום הזיכרון. "אלו שעברו את הזוועות ברכבות, בגטאות ובמחנות ראו את האנושות ברגעיה הגרועים ביותר, ויודעים איך זה לאבד את הקרובים לך ביותר בגלל אלימות חסרת היגיון".

הנשיא האמריקני עשה גם הקשר אקטואלי ואמר: "במקביל להיות היום הזה זמן של אבל, זה גם זמן לפעולה. היום אנו נזכרים ברוח ובנחישות של אלו שהתנגדו לנאצים, אלו שהראו את הטוב שבאנושות, וכמו האנשים האמיצים הללו, אנו חייבים להתחייב לעצמנו להתנגד לשנאה ולרדיפה בכל צורותיה. ארה"ב, יחד עם הקהילה הבינלאומית, נחושה לעמוד בדרכו של כל דיקטטור שנבצע פשעים נגד האנושות, ואנו נישאר נאמנים לעיקרון של 'לעולם לא עוד'".

ברלוסקוני: "חוץ מחוקי הגזע, מוסוליני היה מנהיג טוב"

ברלוסקוני מנמנם בטקס, היום (AP)

אובמה סיים את דבריו והבהיר: "אנו נישאר נחושים נגד אלו המחפשים לבצע פשעים של אלימות, ואנו מכבדים את הזיכרון של אלו שאיבדו את חייהם במהלך אחת התקופות האפלות בהיסטוריה האנושית. נמשיך לזכור אותם עוד דורות רבים".

במקביל, ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני עורר סערה כשהגן דווקא היום על בניטו מוסולוני במהלך טקס זיכרון לשואה, במהלכו הוא נראה מנמנם. בטקס שנערך במילאנו אמר ברלוסקוני שמוסוליני טעה שהלך בעקבות גרמניה וחוקק חוקים אנטי-יהודיים באיטליה, "אבל בכל האספקטים האחרים הוא היה מנהיג טוב".

מוסוליני, מנהיג איטליה הפאשיסטית, היה בעל הברית החשוב ביותר של היטלר במלחמת העולם השנייה, בה נרצחו כמעט מחצית מיהודי איטליה. "קשה לשים את עצמך בנעליים של אלו שקיבלו החלטות בתקופה ההיא", אמר ברלוסקוני. "ברור שהממשלה באותו זמן פחדה מגרמניה, ולכן מוסוליני החליט להילחם לצד היטלר מאשר להתנגד לו".

"הערות מגעילות"

ראש ממשלת איטליה לשעבר הוסיף כי "כחלק מהברית נרצחו יהודים. חוקי הגזע היו האשמה הגדולה ביותר שאפשר לטפול על מוסוליני כמנהיג, שבמקרים אחרים דווקא עשה טוב". במהלך כהונתו כראש ממשלה, עד 2011, היה ברלוסקוני בעל הברית הקרוב ביותר של ישראל באירופה.

"אלו הערות מגעילות", אמר מנהיג מפלגת השמאל האיטלקית (המפלגה הדמוקרטית) אנטוניו אינגוריה המובילה בסקרים לקראת הבחירות בחודש הבא. "המדינה שלנו מתבססת על המאבק נגד הפאשיזם הנאצי וההערות הבלתי נסבלות הללו לא מתאימות למי שרוצה להנהיג כוחות דמוקרטיים".