דווקא ביום הזיכרון לשואה: קריקטורה אנטישמית בבריטניה

שיא של חוסר רגישות: העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" בחר לפרסם דווקא ביום השואה הבינלאומי קריקטורה בעלת מאפיינים אנטישמיים המותחת ביקורת על מדיניות ישראל בשטחים. בקריקטורה נראה רה"מ נתניהו כפועל בניין בעל אף גדול הבונה חומה בסיוע דמם של אנשים הנמחצים בין הלבנים

הקריקטורה שפורסמה בסאנדיי טיימס (סאנדי טיימס)

דווקא ביום בו מציינים ברחבי העולם את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, בחר העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" לפרסם קריקטורה בעלת סממנים אנטישמיים בה נראה ראש הממשלה נתניהו, שמותחת ביקורת כלפי מדיניות ישראל בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בקריקטורה נראה ראש הממשלה לבוש כפועל בניין, עם אף גדול, גב כפוף וכרס משתפלת. דמותו של נתניהו אוחזת "שפכטל" (מרית) נוטף דם, המשמש כמלט לבניית חומה. בין הלבנים המרוחות בדם נמחצות דמויות שונות ובהן כאלו שנראות כמו נשים מוסלמיות עם כיסוי ראש. מתחת לציור הקשה נמצא הכיתוב: "הבחירות בישראל - האם קבירת (במקור משחק מילים עם מלט) תהליך השלום תימשך?".

גם בשבוע שעבר עוררה התבטאות בבריטניה ביקורת קשה. חבר הפרלמנט הבריטי דיוויד וורד מהמפלגה הדמוקרטית-ליברלית ערך השוואה בין הכיבוש הישראלי לבין מחנות ההשמדה של הנאצים. וורד האשים את "היהודים" בכך שהם מפעילים אלימות יום-יומית כנגד הפלסטינים ותהה כיצד הם מסוגלים לעשות זאת כה סמוך ל"שחרורם ממחנות ההשמדה". התבטאויותיו גררו סדרה של ביקורות קשות, גם מצד חברי מפלגתו.

במקביל התייחסה היום האחראית על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון ליום השואה הבינלאומי בהצהרה מיוחדת שפרסמה: "היום אנו זוכרים את קורבנות השואה ומכבדים כל אחד מששת המיליון שנרצחו באכזריות בפרק האפל ביותר בהיסטוריה האירופית. ניצולי השואה מזכירים לנו את הטרגדיה האיומה הזאת שאסור לנו לשכוח לעולם".