רוסיה: אושר חוק נגד "תעמולה גאה"

יוזמה מטעם המפלגה הגדולה בפרלמנט במוסקבה אושרה ברוב קולות אל מול מתנגד אחד וקובעת איסור על קיום אירועים פומביים המיועדים לחברי הקהילה. פעילי להט"ב ערכו "הפגנת נשיקות" במחאה על המהלך והתקוטטו עם פעילי ימין. כ-20 נעצרו

למרות הסערה הבינלאומית שחוללה בחודשים האחרונים קביעת "איסור על הומוסקסואליות" בסנט פטרסבורג ובערים מרכזיות אחרות ברוסיה, ממשיכים נבחרי העם במוסקבה לקדם ביתר שאת יוזמה להכריז על "תעמולה גאה" כעבירה לכל דבר ועניין: הבית התחתון בפרלמנט המקומי אישר אתמול ברוב מוחץ של 388 חברים הצעת חוק המעגנת את האיסור, כשמנגד התייצב נציג אחד בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוק החדש צפוי להיכנס לתוקף אחרי שיאושר בשלוש קריאות בבית התחתון ואחר כך ייזכה גם לתמיכת החברה ב"דומה" (הבית העליון) וייחתם על ידי הנשיא ולדימיר פוטין. הוא קובע כי "תעמולה הומוסקסואלית" מהווה קיום אירועים שיהיו מיועדים באופן מובהק לחברי הקהילה הגאה בכל רחבי רוסיה, לצד קנס בגובה 500 אלף רובלים על מי שיפר את הוראותיו.

למרות שהיוזמה טרם נוספה לספר החוקים, גרר אישורה "הפגנת נשיקות" סוערת שקיימו נציגי הקהילה מול מבנה הדומה. הרוחות במקום התלהטו כשמנגד הביעו חברי ארגונים שמרניים-נוצריים תמיכה בהטלת האיסור, ולאחר שבין הצדדים התלקחה קטטה - נאלצו שוטרים לפזר את ההמון הזועם ולעצור כ-20 מבין המפגינים.

"רוסיה היא לא סדום ועמורה"

האיסור על קיום יחסים הומוסקסואלים נמחק מהחוק הרוסי ב-1993. את היוזמה החדשה העלו חברי פרלמנט מטעם מפלגת הימין השמרנית "רוסיה מאוחדת", שזוכה גם לתמיכה רבת-השפעת מצד הכנסייה הפרובו-סלאבית.

"השימוש בתעמולה הומואית נגד קטינים מפר את זכויות האדם שלהם", ניסו להסביר נציגי "רוסיה מאוחדת" - שהוסיפו: "רוסיה אינה סדום ועמורה אלא מדינה בעלת מסורת וערכים עתיקי יומין שיש לפעול למען הגנתם".