רק באירלנד: אם שותים כן נוהגים

סערה בכוס בירה. במחוז קרי שבאירלנד חובבת הבירה, עברה בקריאה ראשונה הצעת חוק שתאפשר לתושבי הכפרים לנהוג לפאב, לשתות, ולנהוג שתויים בחזרה הביתה. התומכים בחוק טוענים "ללא אלכוהול, האנשים שגרים במרחק רב אחד מהשני יתאבדו". שר התחבורה האירי לעומתם פוסל את הרעיון על הסף

אירים ובירה - סיפור אהבה (רויטרס)

אימפריית הבירה תוססת: הפוליטיקאים של מחוז קרי שבאירלנד אישרו השבוע בקריאה ראשונה הצעת חוק מוזרה לפיה יוענקו אישורים מיוחדים לנהגים תושבי המחוז שיאפשרו להם לנהוג תחת השפעת אלכוהול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במחוז קרי מתגוררים כמאה ועשרים אלף אזרחים, שמרביתם חיים באזורים כפריים ומבודדים, כך שאחת החוויות החברתיות הבודדות שזמינות לתושבים היא הביקור בפאב. אבל חוקי המדינה שאוסרים מפורשות לנהוג תחת השפעת אלכוהול מונעים מתושבים רבים גם את האפשרות הזו, וזה כבר גורם לדבריהם לדיכאון ואפילו למקרים של התאבדות.

מקום המפגש העיקרי הוא הפאב (AP)

"רבים מתושבי האזור צורכים אלכוהול באופן קבוע", סיפר יוזם ההצעה דני הילי-ריי שהוא במקרה גם בעל פאב באחד הכפרים במחוז. "היום רוב האנשים קונים את המשקאות בסופרמרקטים ושותים אותו בבית לבדם ללא כל מגע חברתי, ההצעה שלנו אינה מזיקה לאיש והיא עשויה אפילו, במקרים מסוימים להציל חיי אדם".

"בידוד כפרי הוא מגפה", הוסיף אחד מתושבי המחוז המתוסכלים. "הפוליטיקאים שיושבים להם בבית הפרלמנט בדבלין, ישלמו את המחיר בבחירות הקרובות".

כנראה יאלצו לחזור במונית. אירים בפאב (AP)

על פי טיוטת ההצעה האישורים יינתנו רק לאנשים החיים במקומות מבודדים שהגישה אליהם והחוצה היא באמצעות דרכים כפריות, שמהירות הנסיעה בהן נמוכה באופן יחסי בשל תנאי הדרך. כמות האלכוהול אותה מבקשים יוזמי החוק להתיר לנהיגה, זהה לכמות האלכוהול בליטר וחצי של בירה.

ההצעה שעברה זכתה מיד לגינויים רבים במדינה, בין המגנים גם שר התחבורה האירי לאו וארדקר, שסתם את הגולל על חלום הנהגים השיכורים כשאמר שלרשויות המקומיות כלל אין את הסמכות להביא לשינוי שכזה בחוק. "בשנה החולפת מספר ההרוגים בכבישים היה הנמוך אי פעם" סיפר השר, והוסיף כי משרדו ילחם "כדי שההצעה המגוחכת הזו לא תתקבל".