יהודים בצרפת: "נשברנו, נעלה לישראל"

מאות יהודים צרפתים פנו ביממה האחרונה לארגונים במדינה, על מנת להתחיל בהליכי עלייה לישראל, על רקע הפיגוע במרכול היהודי. אם לשלושה בנים: "לא יכולה להסביר להם את מה שקרה". יהודי שחי בפריז: "אי אפשר להמשיך לחיות כאן". מספר התקריות זינק בשנה שעברה

הפגנות בעד ישראל בצרפת (רויטרס)

בשנים האחרונות אלפי יהודים שחיו בצרפת עלו לישראל, זאת על רקע תקריות אנטישמיות בלתי פוסקות מצד קיצונים. בקהילה היהודית במדינה בטוחים כי הפיגועים האחרונים, בהם במרכול הכשר, הם בגדר "הקש ששבר את גב הגמל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההערכה היא שהאירועים יגבירו משמעותית את קצב העלייה לישראל בתקופה הקרובה. כבר ביממה האחרונה מאות יהודים פנו לארגונים היהודיים בבקשה להתחיל הליך של עלייה, ונראה שגם בישראל יצטרכו להיערך לגל עלייה הולך וגובר כזה.

"אם אי אפשר ללכת לסופרמרקט כשר לעשות קניות בשבת, אי אפשר להמשיך לחיות פה", סיפר לחדשות 2 יהודי שמתגורר בצרפת ומתכנן לעלות לישראל בתקופה הקרובה. "איך אפשר לחיות במקום בו אתה מותקף בגלל היותך יהודי? פשוט אי אפשר, נשברנו".

אזור הפיגוע

בהרבה מקרים, למרות האבטחה המוגברת מצד השלטונות בצרפת, יהודים צריכים להגן על עצמם, בין היתר באמצעות מאבטחים פרטיים או ארגונים שהקימו.

"איך אני יכולה להסביר לילדים שלי את מה שקרה?", תוהה בשיחה איתנו סטפני, אם לשלושה בנים מפריז. "אני לא יכולה להגיד להם שמסוכן לנו כאן כי אנחנו יהודים. אני רוצה לעלות לישראל עם הבנים שלי ושהם ישרתו בצה"ל, שם הם יוכלו להגן על העם היהודי".

פייר, בן הקהילה היהודית בפריז, אמר כי התנכלויות ליהודים הפכו לדבר שבשגרה. "כיהודי אתה כבר מנסה שלא יזהו אותך ברחוב בגלל האלימות, הקללות והיריקות - האירוע הזה אמנם מפתיע את הצרפתים אבל לא את הקהילה היהודית".

צפו: יהודים בצרפת לומדים קרב מגע כדי להגן על עצמם

מאות תקריות אנטישמיות בצרפת

ראשי הארגונים היהודים מנהלים בימים האחרונים דיונים בשיתוף משרד הפנים הצרפתי על אבטחת מוסדות יהודיים. היום מאות רבות של שוטרים ואנשי אבטחה מיוחדים של הקהילה היהודית אבטחו את התפילות בבתי הכנסת.

שר החוץ אביגדור ליברמן הודיע שיקיים הערב דיון הערכת מצב, בו יידונו ההיערכויות הנדרשות בנציגויות ישראל מבחינה ביטחונית. בדיון ישתתפו בכירי משרד החוץ, גורמי בטחון ואנשי שגרירות ישראל בפריז באמצעות קשר לווייני.

במועצה המייצגת של מוסדות היהודים במדינה, שמתבססת על נתוני משרד הפנים הצרפתי טוענים כי מספר התקריות האנטישמיות בצרפת כמעט הכפילה את עצמה בשנת 2014 ביחס לשנה הקודמת. על פי המועצה, מתחילת השנה ועד יולי נרשמו 529 תקריות, ובהן תקיפות, איומים, הצתות ומעשי ונדליזם, לעומת 276 תקריות מסוג זה בתקופה המקבילה אשתקד.

המחבל ובת זוגו

בומדיאין עם רעלה ונשק

מצוד אחר המחבלת השותפה לפיגוע

בינתיים, הרשויות בצרפת מנהלות מצוד אחר חייאת בומדיאין (26), בת זוגו של אמדי קוליבאלי, המחבל שחוסל במרכול הכשר - ורצח ארבעה בני אדם לפני כניסת השבת אתמול.

על פי הדיווח אתמול, היא הייתה איתו במקום אך הצליחה להימלט. בתקשורת בצרפת דווח כי היא הייתה השותפה שלו לפיגוע, ואולי חמקה מהשוטרים בעת שבני הערובה שוחררו.
העיתון הצרפתי "לה מונד" פרסם תמונות שלה לכאורה משנת 2010, שם היא נראית עם רעלה ומחזיקה נשק. בתמונה אחרת היא נראית יחד עם המחבל קוליבאלי.