גם בעולם שואלים - מיהו יאיר לפיד?

רשתות הטלוויזיה הזרות מנסות מאז אמש לפתח את חידת המנצח הגדול של בחירות 2013 בישראל. אתמול הם דיווחו לצופים לראשונה על יאיר לפיד, אחרי שהתרגלו להגיד נפתלי בנט. היום מאל ג'זירה עד לסי אן אן אומרים: "מי הוא יאיר לפיד, עיתונאי לשעבר, מנחה תכניות אירוח ומתאגרף חובב שנחשב לאחד הגברים הכי סקסיים בישראל?"

שידורי הרשתות הבינלאומיות נקטעו אמש בדיווחים מישראל בדיוק כשהקלפיות נסגרו והמדגמים פורסמו. כריסטיאן אמנפור פתחה את התכנית שלה במילים האלה: "יש לנו מבזק חדשות מישראל שם הקלפיות בדיוק נסגרו במה שעשוי להיות הבחירות המשמעותיות ביותר בעת האחרונה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדורת רשת הבי. בי. סי. הבריטית דיווחה כי "טכנית, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא המנצח בבחירות האלה, אבל זה לא מרגיש כך". כתבת הסי. אן. אן. בישראל עמדה בדוכן הליכוד ביתנו בגני התערוכה, אבל דיברה על זה של יש עתיד בבית סוקולוב. היא צעקה למקרופון - "יש עתיד, זו הפתעה עצומה. יש עתיד היא מפלגה שהוקמה על ידי מגיש חדשות כאן, מגיש מאוד פופולארי בשם יאיר לפיד".

עורכי הרשת הבינלאומית מיד העלו כותרת לאתר תחת השאלה "מי אתה יאיר לפיד?"; "מי הוא יאיר לפיד, עיתונאי לשעבר, מנחה תכניות אירוח, מתאגרף חובב שנחשב לאחד הגברים הכי סקסיים בישראל. אחרי הבחירות, לפיד הוא הכוכב הנוצץ ביותר בזירה הפוליטית", סיפרו בענקית החדשות מאטלנטה. 

"מתאגרף ומגיש פופולארי", לפיד בסי אן אן (CNN)
אבל לא רק במערב, גם כלי התקשורת הערבים עקבו מקרוב אחר הצבעותיהם של אזרחי ישראל. ברשת אל ג'זירה שואלים את אותה השאלה - "יאיר לפיד היה המגיש הפוטוגני ששאל את מנהיגי האומה שאלות ומציג את עצמו כקול של מעמד הביניים בישראל, ב-2011 עם גל ההפגנות סביב הכלכלה, הוא עבר מהתקשורת לפוליטיקה".

העולם הערבי בפרט והמערבי בכלל יודע שנושא המו"מ והסכסוך הפלסטיני לא עמד בראש סדר העדיפויות במהלך הבחירות, ולמרות ההפתעה בבחירות, התקשורת הזה חוששת שאין כאן בשורה מדינית. לפיד אומר לאל ג'זירה כי  "ירושלים היא לא מקום - ירושלים היא רעיון, ירושלים היא הערך שעליו המדינה הזו הוקמה ואתה לא ... אני לא חושב שהאמריקנים יהיו מוכנים, בשום הסכם, לוותר על גבעת הקפיטול, ואני לא חושב שישראל צריכה לוותר על בירתה מפני שזו הסיבה שאנו כאן. אם ניאלץ להילחם על זה, נילחם על זה".

ואת הדיווח חתם בלקוניות כתב הבי. בי. סי. בישראל כשאמר כי "הבחירות לכנסת הישראלית ה-19 סיפקו הפתעות, ניצחון דחוק לליכוד ביתנו ומפלגה חדשה שהחלה את דרכה רק לפני שנה בראשות יאיר לפיד".