יעלה כיתה? ג'ו ביידן רוצה לרוץ לנשיאות ב-2016

ארצות הברית עדיין שומעת את הדי השירים של ביונסה מההשבעה החוזרת של אובמה, אבל במפלגה הדמוקרטית כבר משוחחים על האיש שעשוי לעמוד בליבו של הטקס ב-2016. ג'ו ביידן שפעיל מאוד בחקיקה לבלימת הפצת הנשק ופתרונות יצירתיים למדיניות החוץ, עשוי לדבריו להיות האיש שימשיך את מסלולו של אובמה

ג'ו ביידן מושבע לעוד כהונה (AP)

האם ג'ו ביידן כבר מתכונן למרוץ לנשיאות ב-2016? אחרי יומיים של נשפים התקשורת האמריקנית מצטטת בכירים במפלגה הדמוקרטית אשר סבורים שסגן הנשיא מכין את הקרקע לקראת המעבר מתפקיד הסגן לתפקיד הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביידן לא פסח על אף אירוע של המפלגה במהלך אירועי ההשבעה, הוא הבליט את התפקידים הרבים שמילא וממלא כעת בממשל, עם דגש על התפקיד המרכזי שהוא לוקח בשיח עם אנשי המפלגה הרפובליקנית בסיכום שפתר או דחה את הנפילה במצוק הפיסקלי ועמדתו בנושא חקיקה נגד הפצת הנשקים בארה"ב.

יש עוד הרבה זמן עד הבחירות הבאות בארה"ב, אבל סוכנות הידיעות AP טוענת שיש גם הרבה מאוד סימני שאלה סביב המועמד של המפלגה הדמוקרטית בעוד ארבע שנים. השם החם ביותר, מאז שהפסידה בפריימריז הקודמים מול הנשיא אובמה היא מזכירת המדינה היוצאת - הילרי קלינטון. כרגע, על פי הדיווחים, היא נראית  כמועמדת המובילה, מושל ניו יורק אנדרו קומו הוא מועמד בולט נוסף כמו גם מושל מרילנד מרטין אומיילי.

ג'ו ביידן כבר ניסה כבר את מזלו ב-1988 וב-2008. בעברו הוא כיהן כסנאטור ממדינת דלאוור, אבל עכשיו, הוא מוסיף לעצמו עוד פרקים עשירים בניהול משברים במדיניות החוץ והפנים של ארה"ב, ניהול משברים שעשויים למשוך לא מעט רפובליקנים. "יש לי הרבה סיבות שלא לרוץ" אמר ביידן שיחגוג 74 ביום הבחירות 2016 לרשת CNN. "אני לא צריך להחליט עכשיו, אבל בינתיים, יש דבר אחד שאני צריך לעשות, אני חייב לעזור לנשיא הנוכחי להצעיד את המדינה קדימה".

במהלך אירועי ההשבעה, כשהיין והשמפניה נשפכו כמים, נפלט לו בטעות המשפט לפיו הוא - "גאה להיות נשיא ארצות הברית", ההמונים צחקו והריעו יחדיו ואז הוא תיקן את עצמו במהירות ואמר כי "אני שמח להיות סגן הנשיא של ארצות הברית, אני גאה להיות סגנו של הנשיא אובמה ומקווה שזה יעזור".