אובמה נשבע בפעם השנייה: "תם עשור של מלחמה"

לאחר שאתמול הושבע אובמה בטקס פרטי בבית הלבן, נערך הערב טקס ההשבעה החגיגי של הנשיא האמריקני לכהונתו השנייה, בו השתתפו מאות אלפי בני אדם ובהם נשיאים לשעבר וכוכבי פופ. "אנחנו, האנשים, עדיין מאמינים ששלום לא מחייב מלחמה מתמשכת", אמר הנשיא באחד מנאומיו החברתיים ביותר אי פעם. צפו בנאום המלא

ארבע שנים אחרי שעשה היסטוריה והפך לנשיא האפרו-אמריקני הראשון, ברק אובמה מתחיל את כהונתו השנייה בבית הלבן. לאחר שאמש הוא הושבע בטקס פרטי, נערך הערב טקס ההשבעה החגיגי ונאום ההשבעה. את טקס ההשבעה, הנאום והחגיגות הערבנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה הגיע אחר הצהריים לגבעת הקפיטול, ביתה של רשות המחוקקים בארה"ב, שם נערכה ההשבעה. שעה קלה לפני כן הגיע למקום נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר, כמוהו גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון ורעייתו הילרי קלינטון מזכירת המדינה של ארצות הברית. גם ראש עיריית שיקגו רם עמנואל, שכיהן כראש סגל הבית הלבן במהלך הקדנציה הראשונה של אובמה כנשיא, הגיע לברך את חברו.

תחילה היה זה סגן הנשיא ג'ו ביידן, שנשבע גם הוא לכהונה שנייה והחל באופן רשמי את הקנדציה השנייה שלו בתפקיד. הוא הושבע לתפקיד על ידי סוניה סוטומאיור, ההיספנית הראשונה שמונתה לכהן בבית המשפט העליון האמריקני, והמינוי הראשון של אובמה למשרד המשפטים. כשירד מהפודיום הנשיא אובמה פנה אליו ובירך אותו בקריאות - "עבודה טובה, עבודה טובה". ג'יימס טיילור עלה מיד אחריו וניגן בגיטרה אקוסטית "אמריקה המופלאה".

גבעת הקפיטול (AP)

אחר כך הרים גם ברק אובמה בפעם השנייה את ידו הימנית, כהשמאלית הונחה על שני ספרי תנ"ך - אחד שהיה שייך לנשיא אברהם לינקולן (עליו נשבע גם בכהונה הראשונה) והשני - התנ"ך שהחזיק בכיסו פעיל זכויות האדם מרטין לותר קינג. ההשבעה הזו נחתמה במטח מסורתי של תותחים, ובנגינת "הידד למפקד".

נאומו של אובמה החל בקריאות עידוד מצד ההמון ונגע אחר כך בכל האתגרים איתם מתמודדת אמריקה - ושלח גם מסרים ליריביו הרפובליקנים. "בכל פעם שאנו מתכנסים להשביע נשיא", פתח אובמה את דבריו, "אנו רואים את עוצמתה של החוקה. אנו רואים את כוחה של הדמוקרטיה. אנו רואים שמה שמביא אותנו למדינה הוא לא צבע העור, אלא האמונה, מה שעושה אותנו אמריקנים היא הנאמנות שלנו לרעיונות שנהגו לפני יותר משתי מאות. עקרונות כמו זה שטוען שכל בני האדם נולדו שווים".

"תמיד הבנו שכאשר זמנים משתנים, גם אנו משתנים איתם", התייחס אובמה גם למצבה הכלכלי של ארצו. "אנו נענים לאתגרים חדשים. הדור הזה של האמריקנים רואה את עוצמתנו - עשור של מלחמה הסתיים, הבראת המשק החלה בעשור הזה", הכריז אובמה, וזכה לתשואות מצד הקהל, "נולדנו לרגע הזה ונחווה אותו יחדיו. אנו האנשים מבינים שאי אפשר שמעט ישגשגו בעוד ההמון נחנק, שהשגשוג שייך לכולם, גם למעמד הביניים. אנחנו משגשגים כי ילדה מוצלחת שנולדה לעוני מחפיר יש סיכויים שווים להצליח - כי היא שווה, לא רק בעיני אלוהים, אלא גם בעינינו".

מהכלכלה עבר אובמה להתייחס גם למאמצים לשמירה על איכות הסביבה ומציאת מקורות אנרגייה חלופיים ונקיים יותר. "הדרך למציאת אנרגיה חלופית עשויה להיות ארוכה, אבל אנחנו לא יכולים לעמוד בפניה. אמריקה חייבת לקטוף את ההבטחה הזו", טען אובמה, "כך נשמור על כוחנו הכלכלי. כך אנחנו נשמור על הארץ הזו".

שרה את ההמנון. ביונסה (רויטרס)

בנאומו הזכיר אובמה לא פעם את החיילים והכוח הצבאי, אבל גם את המחויבות לדיפלומטיה ומהלכים מדיניים. "אנחנו, האנשים, עדיין מאמינים ששלום לא מחייב מלחמה נמשכת. אנשינו האמיצים במדים הם חסרי תקדים באומץ וכישורים. ההקרבה שלהם תעשה אותנו חזקים מול אויבים. אבל יש להם מחויבות גם לשלום, ולא רק למלחמה. אנחנו נגן על האנשים שלנו, אנחנו נלבן את חילוקי הדעות בדיבור, כי זו הדרך היחידה. נשמור על יחיסינו והבריתות בעולם. אנחנו נשמור על הדמוקרטיה בכל מקום, בשל המצפון שלנו. אנחנו צריכים להיות מקור של תקווה לעניים, לחולים, למי שמשתוקק לחופש. סבלנות, כבוד אנושי, צדק, אנחנו, האנשים, נשבעים להם בכל הכנות כי כולנו נולדנו שווים. זה הכוכב שמוביל אותנו עדיין, כמו שליווה אנשים לשמוע כאן את מרטין לות'ר קינג", התייחס אובמה גם ליום הזיכרון הממלכתי לקינג, שחל היום.

"המסע שלנו לא הושלם עד שגם אחינו הגאים יהיו שווים", הכריז אובמה וזכה לתשואות רמות במיוחד. "המסע שלנו עד הושלם עד שלא קוצר זמן ההצבעה, הוא לא הושלם עד שנקבל את המוחות והמהגרים החדשים אל תוכנו במקום לשלח אותם מכאן. הוא לא הושלם עד שכל אמריקני יודע שדואגים לו, והוא בטוח מסכנה", הצהיר הנשיא האמריקני, עם אזכור לטבח בבית הספר היסודי בקונטיקט.

גאוות הדמוקרטים. ביל והילרי צופים (רויטרס)

"האתגר שלנו הוא להפוך את הערכים האלה, את המרדף לאושר, לאמיתי לכל אמריקני. אנחנו לא חייבים להסכים, אנחנו לא מפרשים חירות באותה צורה, הקונגרס לא ילבן מחלוקות באשר להתערבות הממשלה בכל עת, אבל אנחנו צריכים להתרכז במעשים עכשיו", רמז אובמה לחבריו האמריקנים,  "אנחנו לא יכולים להשתהות. אנחנו חייבים לפעול בידיעה שהעבודה לא תהיה מושלמת, בידיעה שהניצחונות של היום יהיו רק חלקיים".

"חבריי האמריקנים", סיכם אובמה, "השבועה שנשבעתי לפניכם היום, כמו זו שצוטטה על ידי אחרים, הייתה שבועה לאלוהים, לא למפלגה. המילים שאמרתי היום לא שונות כל כך מאלה שלוקח חייל או מהגר שמשלים את חלומו. אלו מילים של אזרחים, והן מייצגות את התקווה שלנו. לי ולכם כאזרחים יש את היכולת להחזיר אותנו למסלול, להניח בצד את המחלוקות. הבה נאמץ את זכותנו המולדת". אובמה סיים, כמובן בברכה המסורתית - "אלוהים יברך אתכם, ואלוהים יברך את אמריקה". את הטקס חתמה הזמרת ביונסה עם ביצוע חגיגי של ההמנון האמריקני.