היום: הנשיא אובמה יושבע בפעם השנייה לכהונה נוספת

הקדנציה השנייה של אובמה יוצאת לדרך: הנשיא השחור הראשון בתולדות אמריקה יושבע היום בפעם השנייה לתפקיד הנשיא, לאחר שהושבע כבר אמש בטקס צנוע בבית הלבן. כ-800 אלף איש צפויים לנכוח במעמד המרגש בגבעת הקפיטול בוושינגטון

הנשיא אובמה מושבע בשנית, אמש (רויטרס)

אובמה 2.0: נשיא ארה"ב ברק אובמה יושבע היום לתקופת כהונה שנייה וייכנס לארבע שנים נוספות בבית הלבן, זאת לאחר שהושבע כבר אמש בטקס צנוע כדי למנוע מצב שבו ארה"ב תיוותר ללא נשיא מכהן למשך 24 שעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יום ההשבעה הרשמי של נשיאי ארה"ב חל תמיד ב-20 בינואר, אולם אמש היה יום שבתון בארה"ב ולפיכך, הושבע הנשיא בטקס מצומצם בחדר הכחול בבית הלבן, במעמד רעייתו מישל, בנותיו סאשה ומאליה ונשיא בית המשפט העליון שהשביע אותו לתפקיד הרם.

"אני, ברק חוסיין אובמה, נשבע לשמור אמונים לארצות הברית של אמריקה", הכריז הנשיא היוצא -והנכנס אובמה, כשידו הימנית באוויר וידו השמאלית מונחת על ספר התנ"ך. במעמד ההשבעה הזה הקפיד נשיא בית המשפט העליון שלא להתבלבל ולהקריא את נוסח ההשבעה כיאות, בניגוד לבלבול הזכור מההשבעה הראשונה של אובמה לפני 4 שנים.

התהליך כולו ארך כדקה, שאחריה עלה החיוך על פניו של הנשיא שהושבע בשנית. "עשיתי את זה", אמר אובמה לאחר מעמד ההשבעה המרגש ובתו סשה בת ה-11 הוסיפה: "עבודה טובה, אבא". מוקדם יותר אמש הושבע גם סגן הנשיא ביידן לתפקידו בפעם השנייה.

ביונסה, מרטין לותר קינג ו-800 אלף צופים

טקס ההשבעה הרשמי של הנשיא אובמה לכהונה השנייה ייערך בשעה 11:55 בבוקר (שעון וושינגטון) על מדרגות גבעת הקפיטול, אז יחזור נשיא בית המשפט העליון האמריקני על תהליך ההשבעה הקצר, שצפויים לחזות בו כ-800 אלף אמריקנים שיגיעו לוושינגטון. 50 אלף מתנדבים יופקדו על שמירת הסדר בזמן טקס ההשבעה ובמצעד שייערך אחריו מגבעת הקפיטול לבית הלבן.

חוץ מהם, יגיעו לטקס שייערך במקרה ב"יום מרטין לותר קינג", פעיל זכויות האדם האפרו-אמריקני שנרצח, גם 1,600 מוזמנים מצמרת השלטון האמריקנית. גם בכירי האמנים האמריקאיים שהביעו ברובם תמיכה מוחלטת באובמה לאורך הקמפיין ינכחו בטקס. בין הנוכחים המפורסמים: קלי קלרקסון, ג'יימס טיילור ומי שתתכבד בשירת ההמנון, הזמרת ביונסה.

באופן מקרי וחריג, אובמה יישבע אמונים לתפקיד בפעם הרביעית. בהשבעתו הראשונה של אובמה טעה השופט, כאמור, בנוסח השבועה ועל כן היה עליו לחזור על הטקס לאחר המעמד הרשמי מול 1.8 מיליון הצופים שהגיעו לצפות בתהליך ב-2009. הפעם, כאמור, חל מועד ההשבעה הקבוע בחוק על יום ראשון בשבוע - יום שבתון בארה"ב שבו לא נהוג לערוך טקסים ציבוריים ולכן, לאחר ההשבעה הרשמית של אובמה שנערכה אתמול, ייערך מעמד נוסף היום.