רוצחי העיתונאים חוסלו בפשיטה

בן הערובה בו החזיקו האחים קואשי שוחרר בפריצה משטרתית. האחים קואשי יצאו מבית הדפוס וירו לעבר השוטרים, שהפעילו חומרי נפץ והרגו את השניים - שביצעו את הפגיעו במערכת העיתון "שארלי הבדו"

לאחר יומיים  - בצרפת נושמים לרווחה: סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה הערב (שישי) כי שני המחבלים שביצעו את הטבח במערכת העיתון "שארלי הבדו" חוסלו בפשיטה משטרתית ובן הערובה שהם החזיקו שוחרר. המשטרה אישרה כי השניים חוסלו, ושני שוטרים נפצעו קל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האחים קואשי נהרגו במקביל לפשיטה על המרכול הכשר בפריז בו התבצר חוטף עם בני ערובה. החוטף נהרג, ועל פי הדיווחים גם ארבעה בני ערובה מצאו את מותם. 

סמוך לשעה 18:00 הערב (שישי) החלו השוטרים בדי מרטין אן גול, הסמוכה לפריז, לפשוט על בית הדפוס בו התחבאו המחבלים. מקור משטרתי סיפר כי לא מדובר בתקפה מתוכננת, אלא בתגובה לצעדי החוטפים שיצאו וירו לעבר השוטרים. בשלב זה נשמעו פיצוצים אדירים, שככל הנראה נגרמו מחומרי נפץ שהניחו השוטרים, ואש נפתחה לעבר השוטרים.

מקור משטרתי אישר בפני סוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי האחים קואשי נהרגו מאש השוטרים. השניים התבצרו משעות הבוקר בבית דפוס במרחק לא רב משדה התעופה שארל דה גול, והודיעו למשטרה כי הם "מוכנים למות כשהידים". ארבעה בתי ספר באזור פונו על ידי המשטרה. כוחות משטרה רבים הגיעו לאזור, וצלפים נראו על גגות הבתים.

כוחות משטרה גדולים בזירת ההתרחשות (רויטרס)

במקביל למאמצים לנטרול אירוע חטיפת בת הערובה, המשטרה הצרפתית הודיעה כי יש קשר בין אירוע הירי אתמול בבוקר - בו נהרגה שוטרת צרפתיה - לטבח בעיתון ביום רביעי, בו נרצחו 12 בני אדם על ידי האחים שריף וסעיד קואשי.

על פי ההערכות, היורה בשוטרת משוייך לאותו תא טרור בו חברים האחים. החשוד השלישי בטבח בעיתון, נהג המילוט בן ה-18, הסגיר את עצמו למשטרה. כוחות משטרה גדולים הגיעו לאזור צפון-מזרח פריז לאחר שאזרחים דיווחו כי הבחינו בשני החשודים בפיגוע - שתמונותיהם התפרסמו בימים האחרונים בכלי תקשורת מסביב לעולם - כשהם גונבים מזון ומשקאות ממרכולים.

ככל הנראה, לאחר שהחשודים הבחינו בכוחות המשטרה הם לקחו את בת הערובה והחלו במנוסה בכבישי פריז, תוך שכוחות גדולים רודפים אחריהם מהאוויר ומהיבשה וחילופי ירי כבדים מתנהלים בין הצדדים. כלי התקשורת במדינה דיווחו בתחילה כי אדם אחד נהרג בחילופי האש, אך התובע הכללי בפריז הכחיש את הדברים.

בתום שעה קלה של מרדף עצרו החשודים את רכבם במתחם תעשייתי בשם די מרטין אן גול, 40 ק"מ צפון מזרחית לפריז, והתבצרו בתוך בית דפוס. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון החלו במשא ומתן ראשוני עם החשודים - ככל הנראה בניסיון לשחרר את בני הערובה ללא פגע. "אנחנו מוכנים למות", אמרו המחבלים.

החשודים: סעיד ושריף קואשי

תושבים המתגוררים באזור קיבלו הוראה לא לצאת מהמבנים. בית הספר הסמוך פונה במבצע משטרתי מורכב. בנוסף בוטלו מספר טיסות שהיו אמורות לצאת מנמל התעופה שארל דה-גול, הממוקם במרחק של 10 קילומטרים מזירת ההתרחשות.

בעקבות ההתפתחויות נשא נשיא צרפת פרנסואה הולנד הצהרה מיוחדת לתקשורת. "אני קורא לאומה להישאר מאוחדת", אמר. "אנו אומה של אמונות רבות שמכבדת אמונות רבות. החלטנו להיות חלק מקואליציה שתילחם בטרור גם כדי להגן על עצמנו. האיומים הם לא משהו חדש. אנו כאן כדי להגן על העם. אם זה התרחש בצרפת, זה יכול להיות בכל מקום".

הלילה דווח כי סעיד קואשי ביקר בשנת 2011 בתימן, שם התאמן בבסיס של אל-קאעידה. האח השני, שריף, הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל- 18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ועל פי ציר הזמן נראה כי הצליח לצרף את אחיו לפעולות הטרור.