ארמסטרונג הודה: "השתמשתי בחומרים אסורים, אבלה את שארית חיי בהתנצלות"

בריאיון לתכניתה של אופרה ווינפרי ששודר הלילה הודה לראשונה רוכב האופניים לאנס ארמסטרונג כי אכן השתמש בסמים. מי שנחשב עד לא מזמן לספורטאי הגדול של כל הזמנים אמר כי הוא לא מרגיש שרימה תחרויות בהן השתתף. "חיפשתי את הגדרה של רמאות והמשמעות היא להשיג יתרון על יריבים. אני לא רואה כך את מה שעשיתי", אמר

ארמסטרונג נחשף (מתוך רשת הטלוויזיה של אופרה ווינפרי)

לראשונה מאז עלו החדשות נגדו, הודה רוכב האופניים האגדי לאנס ארמסטרונג כי השתמש בסמים כדי לשפר את ביצועיו. "אי אפשר לזכות שבע פעמים בטור דה-פראנס בלי סמים", אמר אמסטרונג בריאיון החושפני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המראיינת האמריקנית אופרה ווינפרי ניגשה ישר לעניין ופתחה בחמש שאלות קצרות של כן או לא. בתחילה נשאל ארמסטרונג האם השתמש בחומרים אסורים, וענה "כן". לאחר מכן שאלה ווינפרי על סוג הסמים ועל דרך השימוש בהם. ארמסטרונג אישר כי הוא השתמש בחומר האסור EPO באמצעות עירויים. עוד הודה כי השתמש בסטרואידים ובהורמונים מעודדי גדילה.

השאלה האחרונה בסדרה הייתה האם השימוש בחומרים נעשה בזמן שהתחרה בטור דה-פראנס. גם על השאלה הזו השיב רוכב האופניים בחיוב. בהמשך הריאיון הבהיר: "זה היה בלתי אפשרי לנצח בשבע תחרויות טור דה-פראנס מבלי להשתמש בחומרים כימיים".

ווינפרי שאלה את הספורטאי האם הוא מרגיש שרימה בתחרויות בהן ניצח. "לא", ענה ארמסטרונג. "חיפשתי את הגדרה של רמאות והמשמעות היא להשיג יתרון על יריבים. אני לא רואה את מה שעשיתי בצורה הזו", טען.

"מה שעשיתי הוא בלתי נסלח"

ארמסטרונג סיפר כי החל להשתמש בחומרים כימיים לשיפור הביצועיים כבר בתחילת שנות ה-90, אך עמד על כך שלא צרך סמים בניסיון הקאמבק שלו בשנת 2009 כשסיים במקום השלישי בטור דה-פראנס. "תמיד ציפיתי להשיג את מה שאני רוצה ולשלוט בתוצאות של הדברים, אבל מה שעשיתי זה בלתי נסלח", אמר ארמסטרונג. "אני יודע שיש אנשים ששומעים את זה ולעולם לא יסלחו לי", אני מבין את זה הוסיף.

"הסיפור שלי היה מושלם לאורך כל הדרך, אבל זה היה מיתוס, הסיפור שסיפרתי כל השנים לא היה אמיתי", חשף ארמסטרונג את תחושותיו. "אעביר את שארית חיי בהתנצלות בפני האנשים שתמכו בי וגרמתי להם להרגיש נבגדים. עשיתי טעויות בחיים וכעת אני משלם עליהן את המחיר", אמר.

ארמסטרונג הסביר בריאיון כי הוא השימוש בסמים לא היה דבר חריג וכי ספורטאים רבים נוספים פעלו כמוהו. "אני לא רוצה להאשים אף אחד אחר אבל בדור שלי אי אפשרי היה לנצח בלי לקחת סמים. היום אני משלם את המחיר על זה", אמר. "לא המצאתי את התופעה אבל גם לא עצרתי אותה".

ארמסטרונג הסביר בריאיון כי הוא לא עשה דבר חריג וכי כל הספורטאים של דורו פעלו כמוהו. "אני לא רוצה להאשים אף אחד אחר אבל בדור שלי אי אפשרי היה לנצח בלי לקחת סמים. היום אני משלם את המחיר על זה", אמר. "לא המצאתי את התופעה אבל גם לא עצרתי אותה".

ארמסטרונג ווינפרי בריאיון (מתוך רשת הטלוויזיה של אופרה ווינפרי)

לצג ההודאה החושפנית על המעשים האסורים לאנס ארמסטרונג טען בתוקף כי אין אמת בטענות על כך עמד בראש כנופיית סמי ספורט, במסגרתה שידל את חבריו לקבוצה להשתמש בחומרים אסורים. "אני לא רוצה לקרוא לאף אחד שקרן אבל זה לא נכון. מעולם לא אמרתי למישהו אחר לקחת סמים", סיפר.

לפני כשלושה חודשים פרסמה האגודה האמריקנית נגד שימוש בסמים אסורים דוח בן אלף עמודים בו נכתב שהרוכב האמריקני, שכבר פרש, היה מעורב בפרשה חמורה של שימוש בסמים אסורים בדרך לניצחונותיו במרוץ האופניים היוקרתי בעולם, הטור דה-פראנס.

בעקבות פרסום הדוח, נשללו מארמסטרונג שבעת תארי הטור דה-פראנס בהם זכה במהלך הקריירה הארוכה והמפוארת שלו. ארמסטרונג עד הריאיון עם אופרה ווינפרי המשיך ארמסטרונג להכחיש את ההאשמות נגדו וטען כי האגודה נגד השימוש בסמים רודפת אותו.