מצור על המחבלים בצרפת

המשטרה ניהלה מרדף שהפך למצור עם חילופי אש אחר שני המחבלים שביצעו השבוע את הטבח במשרדי השבועון הצרפתי. הם מתבצרים במבנה ליד נמל התעופה דה גול עם בת ערובה. "אנו מוכנים למות", אמרו. המו"מ בעיצומו

המרדף אחר הטרוריסטים בעיצומו: כלי תקשורת בצרפת מדווחים כי מספר בני אדם נפצעו ואישה אחת נחטפה הבוקר (שישי) בצפון פריז, במהלך מצוד של המשטרה המקומית אחר שני המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בעיר ביום רביעי האחרון. השניים מתבצרים בבית דפוס במרחק לא רב משדה התעופה שארל דה גול, והודיעו למשטרה כי הם "מוכנים למות כשהידים". ארבעה בתי ספר באזור פונו על ידי המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל למאמצים לנטרול אירוע חטיפת בת הערובה, המשטרה הצרפתית הודיעה כי יש קשר בין אירוע הירי אתמול בבוקר - בו נהרגה שוטרת צרפתיה - לטבח בעיתון ביום רביעי, בו נרצחו 12 בני אדם על ידי האחים שריף וסעיד קואשי. על פי ההערכות, הירוה בשוטרת משוייך לאותו תא טרור בו חברים האחים. החשוד השלישי בטבח בעיתון, נהג המילוט בן ה-18, הסגיר את עצמו למשטרה.

כוחות משטרה גדולים הגיעו לאזור צפון-מזרח פריז לאחר שאזרחים דיווחו כי הבחינו בשני החשודים בפיגוע - שתמונותיהם התפרסמו בימים האחרונים בכלי תקשורת מסביב לעולם - כשהם גונבים מזון ומשקאות ממרכולים.

צלפים במסוק משטרתי מעל אזור האירוע (רויטרס)

ככל הנראה, לאחר שהחשודים הבחינו בכוחות המשטרה הם לקחו את בת הערובה והחלו במנוסה בכבישי פריז, תוך שכוחות גדולים רודפים אחריהם מהאוויר ומהיבשה וחילופי ירי כבדים מתנהלים בין הצדדים. כלי התקשורת במדינה דיווחו בתחילה כי אדם אחד נהרג בחילופי האש, אך התובע הכללי בפריז הכחיש את הדברים.

בתום שעה קלה של מרדף עצרו החשודים את רכבם במתחם תעשייתי בשם די מרטין אן גול, 40 ק"מ צפון מזרחית לפריז, והתבצרו בתוך בית דפוס. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון החלו במשא ומתן ראשוני עם החשודים - ככל הנראה בניסיון לשחרר את בני הערובה ללא פגע. "אנחנו מוכנים למות", אמרו המחבלים.

החשודים: סעיד ושריף קואשי

תושבים המתגוררים באזור קיבלו הוראה לא לצאת מהמבנים. בית הספר הסמוך פונה במבצע משטרתי מורכב. בנוסף בוטלו מספר טיסות שהיו אמורות לצאת מנמל התעופה שארל דה-גול, הממוקם במרחק של 10 קילומטרים מזירת ההתרחשות.

בעקבות ההתפתחויות נשא נשיא צרפת פרנסואה הולנד הצהרה מיוחדת לתקשורת. "אני קורא לאומה להישאר מאוחדת", אמר. "אנו אומה של אמונות רבות שמכבדת אמונות רבות. החלטנו להיות חלק מקואליציה שתילחם בטרור גם כדי להגן על עצמנו. האיומים הם לא משהו חדש. אנו כאן כדי להגן על העם. אם זה התרחש בצרפת, זה יכול להיות בכל מקום".

זהו היום השלישי למצוד של המשטרה הצרפתית אחרי האחים סעיד ושריף קואשי, החשודים ברצח 12 בני אדם במערכת העיתון "שארלי הבדו". הלילה דווח כי סעיד ביקר בשנת 2011 בתימן, שם התאמן בבסיס של אל-קאעידה.

האח השני, שריף, הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל- 18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ועל פי ציר הזמן נראה כי הצליח לצרף את אחיו לפעולות הטרור.

בהכנת הכתבה השתתפו אלעד שמחיוף, עמית ולדמן וערד ניר.