הירי בפריז: אחד המחבלים התאמן בבסיס אל-קאעידה בתימן

ע"פ מקורות אמריקנים, סעיד קואשי, אחד החשודים בביצוע הרצח בשבועון "שארלי הבדו" בצרפת התאמן בבסיס אל-קאעידה בתימן בשנת 2011. שני האחים הורידו פרופיל בכדי לא למשוך את תשומת הלב של המודיעין הצרפתי. לעומת זאת, שירותי הביטחון בארה"ב אסרו על האחים לטוס לשטחה

התאמן באל- קאעידה

סעיד קואשי, אחד משני אחים חשודים בביצוע הירי הקטלני שלשום (רביעי) במערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז, ביקר בשנת 2011 בתימן והתאמן בבסיס של אל-קאעידה, כך דווח הלילה בכלי תקשורת בארה"ב. עוד עולה מהדיווח כי שני האחים הופיעו ברשימת מסורבי טיסה לארה"ב של המודיעין האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2011 שהה סעיד קואשי בן ה- 34, מספר חודשים בתימן וערך אימונים בבסיס של ארגון אל-קאעידה. אחיו הצעיר, שריף, הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל- 18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ועל פי ציר הזמן נראה כי הצליח לצרף את אחיו לפעולות הטרור.

שני החשודים שנולדו בצרפת להורים שהיגרו מאלג'יריה היו תחת מעקב משטרתי. לאחר חזרתו של סעיד לצרפת, נמנעו שני האחים מכל פעילות שהייתה עלולה למשוך את תשומת הלב של רשויות אכיפת החוק או המודיעין הצרפתי. לעומת זאת הרשויות בארה"ב דווקא סימנו את האחים: סוכנות הידיעות רויטרס טוענת כי שריף וסעיד קואשי היו ברשימה אמריקנית שאסרה על האחים לטוס לארה"ב, אולם סיבת האיסור לא התפרסמה.

הסריקות אחר החשודים הופסקו

אמש (חמישי) הסתיימו סריקות שירותי הביטחון בצרפת באזור העיר אן, כ-50 ק"מ מהבירה הצרפתית - שם אותרה מכוניתם הנטושה של החשודים. הרשויות הודיעו על הפסקת החיפושים הפיזיים לאחר שברכב לא נמצא דבר שירמז על מקום הימצאם, אך הצהירה כי חקירת התקרית הקטלנית תמשיך להיחקר וכי האחראים יובאו לדין.

אחד מ-12 ההרוגים הוא העורך והקריקטוריסט הראשי של העיתון סטפן שרבונייה. יחד עמו נהרגו שבעה עובדים נוספים של העיתון שנורו מטווח קצר, שני שוטרים ושני עוברי אורח. בין ההרוגים בפיגוע הטרור לפחות שלושה מעצבים גרפיים, שהיו אחראיים לחלק מהקריקטורות שפורסמו לאחרונה בעיתון ומתחו ביקורת על האיסלאם הקיצוני.

מחקירה ראשונית של הירי עולה כי העובדים נורו בתום ישיבת המערכת, כשלפחות 20 אנשים נפצעו, מהם ארבעה או חמישה במצב קשה. על פי ההערכות, המחבלים השתמשו גם ברימונים ובמטול אר.פי.ג'י לצד רובי קלצ'ניקוב כשפרצו למערכת העיתון.