דוח אמריקני: "אירן תייצר פצצת אטום ב-2014"

מסמך שערך מוסד ביטחוני בארצות הברית הזהיר כי הרפובליקה האיסלאמית תגיע לייכולת ייצור גרעינית כבר באמצע השנה הבאה. מחבריו קראו לנשיא אובמה לאיים בפעולה צבאית נגד טהרן ולהדק את חבל הסנקציות סביב צווארה

נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד. ארכיון (רויטרס)

במכון למדע ולביטחון בינלאומי בוושינגטון הזהירו הערב כי אירן תוכל להעשיר כמות אורניום שתספיק לייצור פצצה גרעינית עד לאמצע השנה הבאה. במסמך צוין עוד כי משטר האייתולות יוכל להקים עד למועד זה אתר חשאי שבו יתבצע תהליך ההעשרה כך שלא יהיה חשוף לביקורת הקהילה הבינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחברי הדוח, שמשתרע על פני 154 עמודים, קראו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה להבהיר כי לא יהסס להשתמש בכוח צבאי כדי למנוע מהרפובליקה האיסלאמית מלהשיג נשק גרעיני.

נוסף על כך, צוין כי על מלאכת גיבוש המסמך הופקדו חמישה מומחים מטעם המכון, המפרסם לעיתים קרובות מידע והערכות הנוגעות לתכנית הגרעין של אירן ולהתפתחותה. הם הוסיפו קריאה לארצות הברית להדק, בהקדם האפשרי, את חבל הסנקציות סביב צווארה של טהרן.

אמש: "אירן מפעילה בסיס האזנות לישראל מהגולן הסורי"

במקביל לחשש מפני זליגת הנשק הכימי שמחזיק משטר אסד לידי גורמי טרור וההחלטה להקים גדר גבול חדשה בגולן, דיווח הלילה ה"וורלד טריביון" האמריקני כי אירן מפעילה בשנים האחרונות שני בסיסים שעיקר פעילותם מתמקדת באיסוף חומר מודיעיני מהאזנות סתר. אחד מהם הוקם בחלקה הצפוני של סוריה ואילו האחר - ברמת הגולן, סמוך מאוד לגבול ישראל.

הדיווח מתבסס על דוח של משרד ההגנה בוושינגטון, שהוכן בהתאם לממצאי בדיקה שנערך במשרד ללוחמה בטרור בפנטגון. מהנתונים עלה כי בסיסי משמרות המהפכה פעלו תוך שיתוף פעולה מלא מצד נציגי משטרו של בשאר אסד וכי הם פועלים מאז 2006 במימון אירני.

עיקר החומר המודיעיני שנאסף באותן המפקדות עסק במידע מישראל, שהועבר - בהוראת טהרן - לידי ראשי חיזבאללה