צבא צרפת מפציץ את כוחות המורדים האיסלאמיים במאלי

צרפת ממשיכה לסייע לצבא מאלי במלחמה נגד תאי הטרור האיסלאמיסטיים בצפון המדינה. מטוסים ומסוקי קרב מפציצים בסיסים של המורדים המזוהים עם אל קאעידה, ושר החוץ הצרפתי מבהיר: "המבצע לא יהיה ארוך". מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום לדיון חירום במצב במדינה האפריקנית

חיילים צרפתים במאלי, אתמול (AP)

צרפת מסייעת למדינה האפריקנית במאבק נגד הטרור: מטוסים ומסוקי קרב של צבא צרפת ממשיכים להפציץ בסיסים ומעוזים של כוחות המורדים האיסלאמיים במאלי, המזוהים עם אל קאעידה, במטרה למנוע מהם השתלטות על אזורים בצפונה של המדינה המדברית והתבססות בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צרפת התגייסה לסייע לצבא מאלי במאבקו נגד תאי הטרור והיא מבצעת תקיפות מאסיביות במדינה מזה כמה ימים. למרות זאת, אמר היום שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי ההתערבות הצבאית של צרפת במאלי לא תהיה ארוכה.

"ברגע שנעצור את הטרוריסטים, המבצע יסתיים. זו המטרה לשמה שלחנו כוחות מטעמנו למדינה", אמר פביוס שהוסיף כי המטוסים של צבא צרפת "מטפלים בבסיסי הטרור שהוקמו בצפון המדינה" וכי זה עניין של שבועות עד שצרפת תצא עם כוחותיה ממאלי.

חשש שהאיסלאמיסטים יכבשו את הבירה

ביום השלישי להתערבות הצרפתית, תקפו מטוסי מיראז' צרפתיים בסיסים ששימשו את אל קאעידה בעיר גאו, העיר הגדולה ביותר בצפון מאלי. הכוחות הצרפתיים תקפו גם מאגרים של תחמושת ודלק ובסיס בסמוך לגבול עם מאוריטניה.

לצורך המבצע ביקשה צרפת מאלג'יריה רשות לחוג מעל שטחה האווירי. "ממשלת אלג'יריה אישרה למטוסינו לחוג מעל שטחה", הוסיף שר החוץ הצרפתי ואמר כי עד לשלב זה, אלג'יריה התנגדה לכל התערבות של כוח צבאי זר במאלי השכנה.

"כמעט כל המורדים האיסלאמיסטיים ברחו"

המבצע הצרפתי החל ביום שישי האחרון בשיתוף עם צבא מאלי, מחשש שכוחות המורדים ישתלטו על עיר הבירה במקו, הממוקמת בדרום המדינה ועל העיר המרכזית של המחוז הצפוני, גאו. תושבי גאו סיפרו כי הודות להפצצות של המטוסים הצרפתיים, רבים מהמורדים נאלצו להיכנע ולסגת. "הצרפתים עשו עבודה טובה", סיפר אחד מתושבי העיר. "בזכותם כמעט כל המורדים האיסלאמיסטיים ברחו מגאו", הוסיף ואמר כי אלה שעדיין נמצאים בתוך העיר מסתתרים ומחכים ללילה כדי לברוח.

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום על מנת לדון במצב במאלי, זאת ע"פ בקשתו של הנשיא הצרפתי, פרנסואה הולנד, שהביע דאגה מכך שהמורדים מצוידים בכוחות משוכללים יותר מכפי שסבר ממשלו בתחילה.