שנה אחרי: ספינת הקונקורדיה עדיין תקועה

באי ג'יליו שלחופי טוסקנה נערך היום טקס זיכרון מיוחד לזכרם של 32 קורבנות אסון הקוסטה קונקורדייה. חלק מבני המשפחה שמגיעים היום לראשונה לאי, רואים בעיניהם את ספינת הענק שעדיין תקועה מול החוף וכנראה תישאר שם לפחות עד ספטמבר

שנה אחרי שעלתה על שרטון מול חופי איטליה, צוותים שממשיכים לנסות ולחלץ את הקוסטה קונקורדייה טוענים שהם צריכים עוד זמן וכסף כדי לחלץ את ספינת התענוגות העצומה שתקועה - וכנראה תישאר תקועה - מול חופי טוסקנה, על סלעים סמוך לג'יליו. על פי צוותי החילוץ, כל ניסיון חילוץ מהיר עשוי לשחרר לים חומרים מסוכנים שעדיין לכודים בגוף הספינה העצומה - 112,000 טונות של לוחות ברזל ומתכות כבדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חלק מבני המשפחה של 32 קורבנות האסון, יחד עם נציגים מ-4,200 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הספינה באותו הלילה לפני כשנה, חזרו היום לחופי האי ג'יליו לטקסים ותפילות מיוחדות לציון שנה לאירוע. "מבט על הספינה הזו מעורר בי תחושות קשות בעלות עוצמה רבה", אמר אלברט קריאניס, אחד הניצולים, שהגיע לטקס מצרפת. "אין יום שאני לא חושב על האסון, אני עדיין סובל מסיוטים".

מי הים סביב האי ג'יליו הם שמורת טבע בה חיים דולפינים ולווייתנים, אתר חביב מאוד על הצוללנים האיטלקיים. עם זאת, על פי משרד התיירות האיטלקי, התיירות באי צנחה ב-28% מאז האסון. בעלי המלונות ואנשי תעשיית התיירות מודאגים מהכוונה למשוך את משימת פינוי הקוסטה קונקורדיה עד כנראה חודש ספטמבר הקרוב ולא כפי שתוכנן בתחילת 2013.

הקוסטה קונקורדייה היא לא היחידה שנתקעה באותו הלילה. הקפטן שלה, אחד האנשים השנואים היום באיטליה - פרנצ'סקו סקאטינו, עדיין נמצא במעצר בית. נגד הקפטן לקראת הגשת כתב אישום בעניינו על גרימת מוות המוני, לאחר שעזב את הספינה עליה פיקד - הרבה לפני שכל הנוסעים חולצו.