המצוד בצרפת: "כוננות עליונה" באזור שבו נראו המחבלים

יחידות מיוחדות של המשטרה המקומית פרוסות בכוחות גדולים במחוז שבו נראו האחים שריף וסעיד קואשי. על פי הדיווחים, הם מתבצרים בבית כ-50 ק"מ צפון מזרחית לבירת צרפת כשהם חמושים

"כוננות עליונה" באזור שבו נראו. האחים קו

הדרמה בצרפת נמשכת: מתהדק המצוד אחרי הטרוריסטים החשודים בביצוע הטבח אתמול (רביעי) במערכת השבועון "שארלי הבדו": דיווחים שהגיעו למשטרת צרפת העלו כי שני החשודים ממוצא אלג'יראי, שריף וסעיד קואשי, שדדו ביריות תחנת דלק כ-120 קילומטרים מצפון לפריז. לא רחוק משם ביצעו אמש כוחות של היחידה ללוחמה בטרור פשיטה ועצרו שבעה בני אדם. 

כוחות מיוחדים וגדולים של המשטרה המקומית הכריזו על "כוננות עליונה" במחוז שבו נראו השניים ועל פי הדיווחים, הם מתבצרים בבית כ-50 ק"מ צפון מזרחית לבירת צרפת כשהם חמושים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווח נוסף פשטו בשעות אחר הצהריים עשרות אנשי היחידות המיוחדות של המשטרה כשהם מלווים בעשרות כלי רכב משוריינים ומסוקים על עיירות סמוכות - כחלק ממאמצי איתור החשודים. עוד קודם לכן שדדו האחים תחנת דלק, והשאירו אחריהם כלי רכב גנוב שבו נמצאו בקבוקי תבערה ודגלי ג'יהאד.

"גם אני שארלי"

הקריקטורה האחרונה לפני הטבח (טוויטר)

בשעות הבוקר אותרו האחים לראשונה באמצעות מצלמת מהירות בעיר אייסן בצפון מזרח המדינה. על פי הדיווחים, השניים נסעו במכונית שלוחיות הזיהוי שלה הוסתרו. על פי התקשורת המקומית השניים עצרו בתחנת הדלק, גנבו ממנה כסף ואוכל תוך שהם פותחים באש לכל עבר. עדי ראייה סיפרו כי הם היו לבושים בבגדים שחורים ומסכות סקי, כפי שנראו יממה קודם לכן בלב פריז.

לפי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, יחידה מיוחדת של המשטרה קיבלה דיווח כי האחים קואשי אותרו על ידי מצלמות מהירות. כמו כן דווח כי השניים נסעו ברכב, שלוחיות הזיהוי שלו הוסתרו. ככל הנראה, הם אותרו כשעצרו בתחנת דלק וגנבו אוכל ובנזין, תוך שהם פותחים באש. לפי דיווחים שונים, האחים היו לבושים עדיין בבגדים שחורים ובמסיכות סקי, וחמושים ברובי קלצ'ניקוב.

בעקבות האירועים בצרפת הודיעה בריטניה על תגבור האבטחה בגבולותיה, כולל בנמלי הים ובמחסומים שלה על אדמת צרפת. דוברו של ראש ממשלת בריטניה הבהיר כי תגבור האבטחה לא מבוסס על מודיעין ספציפי וכי אין תכנון להעלות את רמת הכוננות ברחבי המדינה.

"גם אני שארלי". ההזדהות שסחפה את הרשת

בלילה דווח כי אחד החשודים, חמיד מוראד (18), ששימש ככל הנראה כנהג המילוט, הסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון. ראש ממשלת צרפת, מנואל וואלס, הודיע כי שבעה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע. השוטרים מצאו במהלך החיפושים בזירה תעודה מזהה של אחד האחים, סעיד קואשי.

במקביל למאמץ המשטרתי, בצרפת פועלים לאיחוי הקרעים. קבוצות מוסלמיות במדינה קראו להמשיך ולהשתתף בעצרות זכירון לזכר הנרצחים ולגנות את הטרור במהלך תפילות יום השישי.

למעלה ממאה אלף איש, בהם גם נציגים של הקהילה המוסלמית, יצאו אמש - עוד בטרם הדיווח על המעצר - לרחובותיה של בירת צרפת, הדליקו נרות וקראו להגנה על העיתונות וחופש הדיבור. ההמונים שיצאו לרחובות פריז הניפו את השלט שהפך לסיסמת המחאה - "גם אני שארלי" - משפט שהפך גם לתגית נפוצה (האשטג) בטוויטר. למרות הפיגוע הנורא, המגזין הסאטירי ייצא לאור בשבוע הבא כרגיל.

המונים בפריז (טוויטר)

(AP)

אחד החשודים: "האמנתי ברעיון של הג'יהאד"

אחד החשודים, שריף קואשי, הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל-18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ואף צירף לפעולות הטרור את אחיו, סעיד. גורמים במדינה בודקים את החשד כי השלושה אומנו בעבר על ידי ארגון דאע"ש, בשל האכזריות בה בוצע הרצח.

ב-2005 נעצר שריף קואשי בחשד שתכנן לטוס לעירק, והרשויות הגדירו אותו כאחד הבחירים במבצע לשליחת צעירים להילחם בעירק נגד הקואליציה בראשות ארה"ב. בשנת 2008 התראיין קואשי לסוכנות הידיעות AP, ואמר כי תמונות הזוועה מכלא אבו גרייב עודדו אותו לפעול בנושא. "באמת האמנתי ברעיון של הג'יהאד", אמר.

אחד מ-12 ההרוגים הוא העורך והקריקטוריסט הראשי של העיתון סטפן שרבונייה. יחד עמו נהרגו שבעה עובדים נוספים של העיתון שנורו מטווח קצר, שני שוטרים ושני עוברי אורח. בין ההרוגים בפיגוע הטרור לפחות שלושה מעצבים גרפיים, שהיו אחראיים לחלק מהקריקטורות שפורסמו לאחרונה בעיתון ומתחו ביקורת על האיסלאם הקיצוני.

מחקירה ראשונית של הירי עולה כי העובדים נורו בתום ישיבת המערכת, כשלפחות 20 אנשים נפצעו, מהם ארבעה או חמישה במצב קשה. על פי ההערכות, המחבלים השתמשו גם ברימונים ובמטול אר.פי.ג'י לצד רובי קלצ'ניקוב כשפרצו למערכת העיתון.