"לא נשלח כוחות קרקעיים לסוריה"

ממשל אובמה חושש מפני זליגת מאגרי הנשק הכימי בסוריה לידיהם של גורמים אסלאמיים קיצונים במדינה, כך אמר הלילה שר ההגנה האמריקני לאון פנטה. פנטה הבהיר כי ארה"ב מרכזת מאמצים בניסיון לאבטח את מאגרי הנשק והדגיש: "לא נשלח לסוריה כוחות קרקעיים". רמטכ"ל ארה"ב: אם אסד יחליט לעשות שימוש בנשק, לא נוכל לעצור אותו

חוששים מזליגת הנשק הכימי. פנטה ודמפסי (AP)

ארצות הברית מרכזת את מירב המאמצים בניסיון לאבטח את מאגרי הנשק הכימי בסוריה, אך אינה שוקלת לשלוח כוחות קרקעיים למדינה - כך אמר הלילה שר ההגנה האמריקני לאון פנטה במסיבת עיתונאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על אף אזהרות חוזרות ונשנות של הממשל האמריקני לדמשק לבל יעשו שימוש בנשק הכימי במלחמתם נגד המורדים, פנטה הדגיש כי על פי התסריט הסביר יותר - במקרה שאסד יופל ייווצר ואקום כאוטי שיגרום לחוסר ודאות בנוגע למי שולט בנשק הקטלני.

"הדאגה המרכזית שלנו כעת היא אילו צעדים על הקהילה הבינלאומית לנקוט על מנת להבטיח שכשמשטר אסד יקרוס, נוכל לדאוג בהליך מסודר לאבטחת האתרים הללו", אמר. "אני חושב שזהו האתגר העיקרי שלנו כעת". פנטה הוסיף כי הממשל האמריקני דן בנושא עם ישראל ועם מדינות נוספות באזור, אך הדגיש כי ארה"ב אינה שוקלת אפשרות של שליחת כוחות קרקעיים לסוריה.

חשש מפני זליגת הנשק הכימי לכוחות אסלאמיים

רמטכ"ל צבא ארה"ב מרטין דמפסי אמר באותה מסיבת עיתונאים כי אם אסד יבחר לעשות שימוש בנשק הכימי שברשותו נגד כוחות האופוזיציה, יהיה כמעט בלתי אפשרי לעצור אותו. "יהיה לנו צורך במודיעין כה בהיר, במעקב מתמשך. עליך ממש לראות את התהליך בטרם הוא מתרחש, וזה בלתי סביר", אמר.

לדברי דמפסי, האזהרות הברורות ששלח הנשיא אובמה לאסד שימשו כגורם מרתיע, אך הוא הדגיש כי גם אם אסד יבחר שלא לעשות שימוש בנשק הכימי, החשש המרכזי של הממש האמריקני הוא מהאפשרות שחמושים אסלאמיים שחברו לכוחות המורדים בסוריה עלולים להשיג שליטה על מקצת האתרים בהם מאופסן הנשק הכימי.

מאגר הנשק הכימי בסוריה הוא הגדול ביותר במזרח התיכון. על פי הערכות שונות לסוריה מאות טונות של חומרים כימיים שונים, אך לא ברור האם הנשק מוכן להטענה על גבי טילי סקאד או האם החומרים הכימיים מתוחזקים בצורה יעילה. מהאו"ם נמסר כי במהלך 21 חודשי הלחימה בסוריה נהרגו עד כה יותר מ-60 אלף בני אדם.