המשטרה איתרה את המחבלים מפריז

שני האחים החשודים בביצוע הטבח במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, שנמלטו מהמשטרה, אותרו על ידי מצלמות תחבורה בצפון צרפת. הם שדדו ביריות תחנת דלק והמשיכו במנוסה. כוחות מיוחדים נערכים למעצרם של השניים

סוף למצוד? מקורות משטרתיים בצרפת דיווחו הבוקר (חמישי) כי האחים שריף וסעיד קואשי, שטבחו ב-12 בני אדם במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, אותרו בצפון מזרח צרפת. זמן קצר לאחר הפיגוע הבוקר בפרבר דרומית לפריז שבו נרצחה שוטרת וכנראה לא קשור לפיגוע אתמול, זיהו יחידות מיוחדות של המשטרה את מיקומם של השניים כ-50 קילומטרים צפונית לפריז. כעת נערכים השוטרים לעצור את המחבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, יחידה מיוחדת של המשטרה קיבלה דיווח כי האחים קואשי אותרו על ידי מצלמות מהירות בעיר אייסן בצפון מזרח המדינה. כמו כן דווח כי השניים נסעו ברכב, שלוחיות הזיהוי שלו הוסתרו. ככל הנראה, הם אותרו כשעצרו בתחנת דלק וגנבו אוכל ודלק, תוך שהם פותחים באש. לפי דיווחים שונים, האחים היו לבושים עדיין בבגדים שחורים ובמסיכות סקי, וחמושים ברובי קלצ'ניקוב.

קיים חשש כי השניים יתבצרו וינסו לפגוע בשוטרים, כפי שעשו אתמול כאשר ביצעו וידוא הריגה באחד השוטרים שהוזעקו למערכת העיתון בפריז. מנהיגת הימין הקיצוני הצרפתי מרין לה פן הגיבה לרצח וקראה לחדש את עונש המוות במקרים אלו. לה פן הצהירה כי תפעל בנושא אם תיבחר בשנת 2017: "אני מאמינה שצריך להיות עונש מוות במערכת הענישה שלנו", אמרה בריאיון לפראנס 2.

בעקבות האירועים בצרפת הודיעה בריטניה על תגבור האבטחה בגבולותיה, כולל בנמלי הים ובמחסומים שלה על אדמת צרפת. דוברו של ראש ממשלת בריטניה הבהיר כי תגבור האבטחה לא מבוסס על מודיעין ספציפי וכי אין תכנון להעלות את רמת הכוננות ברחבי המדינה.

תמונתו של סעיד קואשי שהופצה לשוטרים

"גם אני שארלי" - ההזדהות שסחפה את הרשת

הלילה דווח כי אחד החשודים, חמיד מוראד בן ה-18 ששימש ככל הנראה כנהג המילוט, הסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון. ראש ממשלת צרפת, מנואל וואלס, הודיע כי שבעה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע. השוטרים מצאו במהלך החיפושים בזירה תעודה מזהה של אחד האחים, סעיד קואשי.

במקביל למאמץ המשטרתי, בצרפת פועלים לאיחוי הקרעים. קבוצות מוסלמיות במדינה קראו להמשיך ולהשתתף בעצרות זכירון לזכר הנרצחים ולגנות את הטרור במהלך תפילות יום השישי.

למעלה ממאה אלף איש, בהם גם נציגים של הקהילה המוסלמית, יצאו אמש - עוד בטרם הדיווח על המעצר - לרחובותיה של בירת צרפת, הדליקו נרות וקראו להגנה על העיתונות וחופש הדיבור. ההמונים שיצאו לרחובות פריז הניפו את השלט שהפך לסיסמת המחאה - "גם אני שארלי" - משפט שהפך גם לתגית נפוצה (האשטג) בטוויטר. למרות הפיגוע הנורא, המגזין הסאטירי ייצא לאור בשבוע הבא כרגיל.

הורשע בעבר בטרור. שריף קואשי

אחד החשודים: "האמנתי ברעיון של הג'יהאד"

אחד החשודים, שריף קואשי, הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל-18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ואף צירף לפעולות הטרור את אחיו, סעיד. גורמים במדינה בודקים את החשד כי השלושה אומנו בעבר על ידי ארגון דאע"ש, בשל האכזריות בה בוצע הרצח.

ב-2005 נעצר שריף קואשי בחשד שתכנן לטוס לעירק, והרשויות הגדירו אותו כאחד הבחירים במבצע לשליחת צעירים להילחם בעירק נגד הקואליציה בראשות ארה"ב. בשנת 2008 התראיין קואשי לסוכנות הידיעות AP, ואמר כי תמונות הזוועה מכלא אבו גרייב עודדו אותו לפעול בנושא. "באמת האמנתי ברעיון של הג'יהאד", אמר.

אחד מ-12 ההרוגים הוא העורך והקריקטוריסט הראשי של העיתון סטפן שרבונייה. יחד עמו נהרגו שבעה עובדים נוספים של העיתון שנורו מטווח קצר, שני שוטרים ושני עוברי אורח. בין ההרוגים בפיגוע הטרור לפחות שלושה מעצבים גרפיים, שהיו אחראיים לחלק מהקריקטורות שפורסמו לאחרונה בעיתון ומתחו ביקורת על האיסלאם הקיצוני.

מחאת המונים: "כולנו שארלי" (רויטרס)

מחקירה ראשונית של הירי עולה כי העובדים נורו בתום ישיבת המערכת, כשלפחות 20 אנשים נפצעו, מהם ארבעה או חמישה במצב קשה. על פי ההערכות, המחבלים השתמשו גם ברימונים ובמטול אר.פי.ג'י לצד רובי קלצ'ניקוב כשפרצו למערכת העיתון.