צ'אק הייגל מונה לתפקיד שר ההגנה האמריקני

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע הערב כי ימנה את צ'אק הייגל, ששימש כסנאטור מטעם המפלגה הרפובליקנית לתפקיד שר ההגנה. ההודעה על המינוי באה על אף התנגדויות רבות מטעם הצמרת הפוליטית בארה"ב והלובי היהודי

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הכריז הערב על צ'אק הייגל, הסנאטור הרפובליקני לשעבר מנברסקה, כשר ההגנה האמריקני החדש. "הייגל מכיר בכך שארצות הברית חזקה ביותר כשהיא ניצבת לצד בנות בריתה", אמר אובמה בתדרוך עיתונאים שקיים בבית הלבן - ובכך שלח מסר לישראל ולמותחי הביקורת על המינוי. הדיווחים על בחירתו של אובמה התקבלו בסערה בקרב גורמים בצמרת הפוליטית בוושינגטון, שאף דאגו לכנותה כ"החלטה שעורירייתית".  

רוצים לקבל עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים רבים מקרב המפלגה הרפובליקנית בארצות הברית כבר הביעו את מורת רוחם מכוונתו של הנשיא למנות את היגל, מאחר ומדובר בבחירה שכל תכליתה "לעצבן" את ישראל וידידיה בוושינגטון. "זו בחירה שנוייה במחלוקת בצורה יוצאת דופן", אמרה הסנאטורית לינדסי גראהם מדרום קרוליינה לרשת CNN. "זוהי מועמדות של 'דווקא' שהציג הנשיא נגד תומכיה של ישראל", הסבירה.

אמירות אלו מגיעות בעקבות התבטאויותיו הקודמות של הייגל בעבר נגד "התמיכה העיוורת של וושינגטון בישראל" ובאינטרסים שלה, וכן במדיניות האמריקנית נגד הגרעין האיראנ.י "אני לא סנאטור ישראלי, אני סנאטור אמריקני" קרא היגל בעבר, ואף קרא לקיום דיאלוג עם ארגוני טרור דוגמת החמאס והחיזבאללה. עם זאת, נשיא ארה"ב אובמה סבור כי הבחירה דווקא במועמד שיצא בעבר נגד הלובי הפרו ישראלי בוושינגטון, תוכיח לציבור האמריקני כי הוא תומך במגוון רחב של דעות, שלאוו דווקא מגיעות מתומכיו ומאנשי המפלגה הדמוקרטית.