פריז: אחד החשודים בטבח הסגיר עצמו לידי המשטרה

שני חשודים בטבח במערכת העיתון "שארלי הבדו" עדיין חופשיים, והמשטרה הצרפתית פרסמה את שמותיהם ותמונותיהם: שריף וסעיד קואשי. הצעיר חמיד מוראד הסגיר עצמו לידי המשטרה

המצוד אחר הרוצחים נמשך: סוכנות הידיעות AP דיווחה הבוקר (חמישי) כי אחד החשודים בטבח המזעזע במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז הסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון, שממשיכים לסרוק אחר שני החשודים הנוספים. זהותם של השלושה פורסמה בכלי התקשורת במדינה. על פי הדיווחים, הצעיר שהסגיר עצמו שימש כנהג המילוט של שני החשודים האחרים, אחים שהוגדרו כ"חמושים ומסוכנים במיוחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת צרפת, מנואל וואלס, הודיע כי "יש מספר עצורים" במסגרת המצוד. חמיד מוראד הוא הצעיר בן ה-18 שנתפס. שני החשודים הנוספים, שהוגדרו "חמושים ומסוכנים במיוחד", הם שריף קואשי בן ה-32 ואחיו סעיד בן ה-34. השוטרים מצאו במהלך החיפושים בזירה תעודה מזהה של אחד האחים, סעיד קואשי.

שריף קואשי הורשע בשנת 2008 באשמת טרור, לאחר שסייע ללוחמים בעירק, ונידון ל-18 חודשים בכלא. לאחר שחרורו ככל הנראה לא זנח את דרכיו - ואף צירף לפעולות הטרור את אחיו, סעיד. גורמים במדינה בודקים את החשד כי השלושה אומנו בעבר על ידי ארגון דאע"ש, בשל האכזריות בה בוצע הרצח.

תמונתו של סעיד קואשי שהופצה לשוטרים

אחד החשודים: "האמנתי ברעיון של הג'יהאד"

ב-2005 נעצר שריף קואשי בחשד שתכנן לטוס לעירק, והרשויות הגדירו אותו כאחד הבחירים במבצע לשליחת צעירים להילחם בעירק נגד הקואליציה בראשות ארה"ב. בשנת 2008 התראיין קואשי לסוכנות הידיעות AP, ואמר כי תמונות הזוועה מכלא אבו גרייב עודדו אותו לפעול בנושא. "באמת האמנתי ברעיון של הג'יהאד", אמר.

כ-3,000 שוטרים השתתפו בשעות האחרונות במצוד אחר החשודים. משטרת פריז אספה ראיות מתוך מכונית הסיטרואן השחורה ששימשה את הטרוריסטים ונמצאה נטושה ברובע ה-19.

הורשע בעבר בטרור. שריף קואשי

"גם אני שארלי" - ההזדהות שסחפה את הרשת

למעלה ממאה אלף איש, בהם גם נציגים של הקהילה המוסלמית, יצאו אמש - עוד בטרם הדיווח על המעצר - לרחובותיה של בירת צרפת, הדליקו נרות וקראו להגנה על העיתונות וחופש הדיבור. ההמונים שיצאו לרחובות פריז הניפו את השלט שהפך לסיסמת המחאה - "גם אני שארלי" - משפט שהפך גם לתגית נפוצה (האשטג) בטוויטר.

אחד מ-12 ההרוגים הוא העורך והקריקטוריסט הראשי של העיתון סטפן שרבונייה. יחד עמו נהרגו שבעה עובדים נוספים של העיתון שנורו מטווח קצר, שני שוטרים ושני עוברי אורח. בין ההרוגים בפיגוע הטרור לפחות שלושה מעצבים גרפיים, שהיו אחראיים לחלק מהקריקטורות שפורסמו לאחרונה בעיתון ומתחו ביקורת על האיסלאם הקיצוני.

מחקירה ראשונית של הירי עולה כי העובדים נורו בתום ישיבת המערכת, כשלפחות 20 אנשים נפצעו, מהם ארבעה או חמישה במצב קשה. על פי ההערכות, המחבלים השתמשו גם ברימונים ובמטול אר.פי.ג'י לצד רובי קלצ'ניקוב כשפרצו למערכת העיתון.

"נקמנו את נקמת מוחמד"

במהלך מנוסתם, ירו שניים מהחשודים בשוטר וביצעו בו וידאו הריגה. שוטר נוסף נהרג במהלך חילופי האש מחוץ לעיתון הסאטירי, שהרבה לבקר את הקיצונים המוסלמים. אחד היורים צעק "אללה אכבר!" בשעה שנורתה אש לעבר השוטרים. בסרטון נוסף נשמעים שניים מהמחבלים צועקים: "הרגנו את שרלי הבדו, נקמנו את נקמתו של מוחמד". עד ראייה הוסיף כי אחד התוקפים אמר: "אנחנו מאל קאעידה שבתימן".

מערכת העיתון נמצאת תחת אבטחה כבדה כבר שנים רבות, בשל קריקטורות פוגעניות שגררו איומים. זמן קצר לפני הפיגוע, צייצה מערכת העיתון קריקטורה של מנהיג ארגון דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי. בקריקטורה נכתב "מיטב האיחולים, ובמיוחד בריאות מאל-בגדדי".

מחאת המונים: "כולנו שארלי" (רויטרס)

לפני מספר ימים פורסמה קריקטורה של הנביא מוחמד שנתפסה כפוגענית. במקביל למרדף אחד היורים, במשטרה החלו גם בחקירת נסיבות הירי ובבדיקת הקשר בין הפרסומים האחרונים בחשבון הטוויטר לבין הירי.

ראש הממשלה מנואל וואלס עדכן כי האבטחה תוגברה במוקדי תחבורה מרכזיים, אתרים דתיים, גופי תקשורת נוספים ואתרים מסחריים. העיתון הדני "יילנדס-פוסטן", שעורר בעבר מחאות רבות בעקבות קריקטורות פוגעניות, הודיע לעובדיו על הגברת האבטחה לאחר הירי.

כ-3,000 שוטרים סרקו אחר החשודים (SKY NEWS)