דיווח: "אובמה ימנה את הייגל לשר ההגנה"

בתחילת השבוע הבא צפוי נשיא ארה"ב ברק אובמה להכריז על מינויו של הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה הבא – כך מדווחת הלילה רשת NBC. מינויו של הייגל נתקל בהתנגדות קשה בקרב תומכי ישראל בארה"ב בשל התבטאויותיו נגד הלובי היהודי, התנגדותו לסנקציות נגד אירן וקריאתו לנהל מו"מ עם חמאס

החליט למנות את צ'אק הייגל? אובמה (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה החליט למנות את הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה החדש והוא צפוי להכריז על המינוי בתחילת השבוע הבא - כך מצטטת רשת NBC מפי מספר בכירים דמוקרטים המעורבים בתהליך המינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שמו של הייגל כמועמד אפשרי להחליף את לאון פנטה עלה כבר בחודש שעבר במהלך שעורר תגובות נזעמות מצד תומכי ישראל בוושינגטון. בשנת 2008 אמר הייגל כי "הלובי היהודי" מפחיד מחוקקים רבים בארצות הברית. הייגל אף הצביע נגד מספר החלטות הקוראות להטיל סנקציות על אירן ומבקשות להגדיר את משמרות המהפכה כארגון טרור.

"התנגדותו של הייגל לסנקציות נגד אירן ותמיכתו בשיחות ישירות וללא תנאים מוקדמים עם מנהיגי אירן אינן עומדות בקנה אחד עם מדיניותה העכשווית של ארה"ב ואף מהוות איום לביטחון העולם", אמר הסנאטור הרפובליקני מטקסס ג'ון קורנין. "הייגל אף קרא לקיים מו"מ ישיר עם חמאס. מינויו לתפקיד שר ההגנה הוא המסר הגרוע ביותר שאנו יכולים לשלוח לידידתנו ישראל וליתר בנות בריתנו במזרח התיכון".

המינוי צפוי להיתקל בקשיים בסנאט

על אף הדיווחים לפיהם צפוי אובמה להכריז על בחירתו בהייגל כבר ביום שני או שלישי בשבוע הבא, גורמים בבית הלבן מכחישים בתוקף את הדיווח וטוענים כי הנשיא טרם קיבל החלטה סופית בעניין. עם זאת, גם בכיר בבית הלבן הודה כי הייגל הוא "המועמד המוביל" לתפקיד.

הניסיון למנות את הייגל עשוי להיתקל בהתנגדות עיקשת בסנאט האמריקני, שאמור לאשר את המינוי. בכיר רפובליקני המתנגד למינויו הבהיר כי "זה הולך להיות קרב אכזרי". הייגל לחם במלחמת וייטנאם וזכה בעיטור לב הארגמן המוענק לחיילים אשר נפצעו או נהרגו בקרב. אם יאושר מינויו ייכנס הייגל לתפקיד בתקופה קשה שבה הכלכלה האמריקנית בכלל ותקציב הביטחון בפרט עומדים בפני קיצוצים נרחבים.

בכיר במפלגה הדמוקרטית המעורב בתהליך בחירת שר ההגנה הבא הדגיש כי כל פער הקיים בין עמדותיו של הייגל לבין אלו של הנשיא אובמה יידונו במהלך אישור המינוי. "הנשיא הבהיר היטב את עמדתו בנושאים כמו ישראל ואירן ולהייגל תהיה כמובן הזדמנות להתייחס לנושאים אלו בשימוע שייערך לו לאישור המינוי", אמר.