עדות חדשה: קדאפי תרם הון לסרקוזי

נשיא צרפת לשעבר עלול להתמודד בקרוב עם מבוכה שתסבך אותו עוד יותר: לפי עדות חדשה, שמצטרפת לקודמות, מימן עבורו רודן לוב המודח את מסע הבחירות והעביר לידיו סכום של כ-50 מיליון אירו. הוא עצמו דחה את ההאשמות וטען כי הן "מגוחכות"

סרקוזי וקדאפי בימים אחרים (AP)

בחודשים האחרונים מתנהל משפטו של נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, המואשם בהלבנת הון בארצו ומחוצה לה. בדיון שנערך היום הציגו התובעים בתיק עדות שלפיה קיבל סרקוזי סיוע כספי למימון מסע הבחירות שלו בסכום עתק של יותר מ-50 מיליון אירו - מתורם שהיה לא אחר מאשר רודן לוב לשעבר, מועמר קדאפי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי העיתון "לה-פריזיאן" היוצא לאור בפריז, סיפק את העדות בנושא זיאד טאקידין, איש עסקים צרפתי-לבנוני, שהיה מעורב אף הוא בפרשיות הלבנת הון ועמד בקשר הן עם שלטונות לוב שטרם ההפיכה והן עם ארמון האליזה, בתקופת כהונתו של סרקוזי. התרומה שקיבל לכאורה מקדאפי, לפי אותה העדות, סייעה לו במימון מערכת הבחירות שניהל בין 2006-2007.

בשימוע שנערך בחודש שעבר סיפר טאקידין בבית המשפט כי באשיר סאלח, שהיה מזכירו האישי של קדאפי, היה מי שהעביר את כספי התרומות ממנו לידי לקלוד גוואנט, ראש מטה הבחירות של סרקוזי באותה התקופה.

קיבל את הכסף - וסייע למפלה?

לא מדובר בפעם הראשונה שבה עולות טענות על קשר ממון מפוקפק שהתנהל לכאורה בין קדאפי לבין סרקוזי. בנו של רודן לוב לשעבר, סאיף אל-איסלאם קדאפי, אמר בעבר בעצמו דברים דומים. מנגד, דחה סרקוזי מכל וכל את אותם ההסברים ואמר כי הם "מגוחכים".

אם אותן טענות יתבררו, בסופו של דבר, כנכונות - עלול נשיא צרפת לשעבר למצוא עצמו מתמודד עם סוגיה סבוכה ומביכה הרבה יותר מכפי שהייתה קודם לכן - בין היתר מכיוון שהוביל, יחד עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, את פעולת כוחות נאט"ו שסייעו בהפלת משטר קדאפי בלוב וזרזו את מותו.