מנכ"ל גוגל יבקר בקוריאה הצפונית

"החלק החשוב ביותר בביקור כזה הוא הרעיון שהוא מתקיים", אמר מומחה לענייני קוריאה הצפונית על הביקור המפתיע. המנכ"ל אריק שמידט יגיע למדינה במסגרת יוזמה פרטית להסרת מחסומי המידע הרבים וחיבור אזרחיה לרשת העולמית. הוא ייפגש עם המנהיג קים ג'ונג און?

גוגל בפיונגיאנג? המנכ"ל שמידט (רויטרס)

מנכ"ל גוגל אריק שמדיט מתכונן להגיע למקום שמוגדר כמקום האחרון אליו האינטרנט עדיין לא הגיע - קוריאה הצפונית. שמידט יגיע לביקור בפיונג יאנג במסגרת יוזמה פרטית לחיבור המדינה המבודדת לרשת העולמית, עם מי שהיה בעבר מושל ניו מקסיקו, הדמוקרטי ביל ריצ'רדסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני גורמים שלוקחים חלק ביוזמה, אך מעדיפים להישאר בעילום שם אמרו לסוכנות הידיעות AP שהביקור אמור לצאת לפועל כבר במהלך השבועות הקרובים. על פי הפרסום, זה יהיה הביקור הראשון של בכיר מתעשיית המחשבים האמריקנית במדינה הקומוניסטית הנחשבת למחמירה בעולם בנושא חופש המידע והגישה לרשת.

על פי מנהיגה של קוריאה הצפונית קים ג'ונג און, המדינה עוברת בימים אלו "מהפכה תעשייתית" מאוחרת - אבל מעודכנת לזמן הזה. במהלך נאום היסטורי שנשא השבוע קים לרגל תחילת השנה, הוא הפתיע במסרים פייסניים ואמר שפניה של קוריאה הצפונית לשלום, לשגשוג ופתיחות כלכלית, שתכלול את פתיחת השוק למחשבים ושירותי רשת.

החשיבות בביקור הוא עצם קיומו

קים ג'ונג און - מנהיג קוריאה הצפונית (רויטרס)
למרות הדברים שאמר, מומחים מעריכים שהממשל בפיונג יאנג לא יפתח את שירותי האינטרנט לכל אזרחי המדינה. למעט מאוד מחשבים במדינה יש גישה לרשת העולמית. "החלק החשוב ביותר בביקור כזה הוא הרעיון שהוא מתקיים", אומר ויקטור צ'ה מומחה לענייני קוריאה הצפונית שייעץ לנשיא בוש בנושא. "לנשיא קים ג'ונג און יש חיבה לחיים המודרניים, הביקור הוא צעד קטן שגוגל עושה כדי לנפץ את בועת האינפורמציה במדינה הקומוניסטית".

"זו יכולה להיות התפתחות מאוד מעניינת", אמר המומחה שהעריך כי גוגל עדיין רחוקה מפתיחת משרד בקוריאה הצפונית. עדיין לא ברור אם שמידט וריצ'רדסון ייפגשו עם קים גו'נג און. ארה"ב לא מנהלת יחסים דיפלומטיים עם המדינה או ההנהגה בפיונג יאנג ומפעילה סנקציות נגד המשטר הטוטליטרי.