פיגוע בצרפת: 12 נרצחו בטבח במערכת עיתון סאטירי בפריז

שני רעולי פנים פרצו למערכת המגזין הסאטירי "שרלי הבדו" שבעבר לעג למוחמד ופתחו באש לכל עבר. 12 בני אדם נרצחו, בהם שני שוטרים. זמן קצר אחרי האירוע נחשף תיעוד רגעי הדרמה שבהם הצליחו המחבלים להימלט מהזירה תוך שהם יורים לכל עבר. התמונות קשות לצפייה

12 בני אדם נרצחו - בהם המאייר הראשי, תשעה עיתונאים ושני שוטרים - וארבעה אחרים נפצעו קשה מאוד במתקפת ירי במשרדי המגזין הסאטירי "שרלי הבדו" בפריז שבצרפת. 10 נוספים נפצעו בדרגות שונות. שני חמושים נמלטו מהמקום ועל פי דיווחים, הם השתמשו ברימונים ורובים וצעקו "נקמנו את נקמת אללה". בתיעוד שנחשף זמן קצר אחרי האירוע נראים השניים בורחים ברכב שחור תוך שהם יורים באחד השוטרים וכפי הנראה מבצעים בו וידוא הריגה. התמונות קשות לצפייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא פרנסואה הולנד הגיע לזירת האירוע. "נמצא את מבצעי הפיגוע ונביא אותם לדין", הוא הדגיש. "זהו הלם לתושבי צרפת ואין לנו ספק שמדובר בפיגוע. אנו צריכים להיות כעת מאוחדים משום שמדובר ברגע קשה מאוד. הותקפנו כי אנו מדינה רודפת שלהם. לבנו עם משפחות הקורבנות".

זירת האירוע (SKY NEWS)

זמן קצר לפני הפיגוע, צייצה מערכת העיתון קריקטורה של מנהיג ארגון דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי. בקריקטורה נכתב "מיטב האיחולים, ובמיוחד בריאות מאל-בגדדי". לפני מספר ימים פורסמה קריקטורה של הנביא מוחמד שנתפסה כפוגענית. במקביל למרדף אחר היורים, במשטרה החלו גם בחקירת נסיבות הירי ובבדיקת הקשר בין הפרסומים האחרונים בחשבון הטוויטר לבין הירי.

11 נהרגו בטבח (SKY NEWS)

בעקבות המתקפה, העלתה פריז את רמת הכוננות לגבוהה ביותר ומצוד מתנהל אחר היורים. הבית הלבן גינה את המתקפה "באופן הנחרץ ביותר שקיים". בנואה ברינגר, עיתונאי שהיה עד ראייה למתקפה, אמר לרשת טלוויזיה צרפתית כי ראה "כמה רעולי פנים חמושים עם תתי-מקלע". 

קלייר מרפי, כתבת רשת France 24, דיווחה מזירת האירוע ואמרה: "יש כאן שני רכבי הצלה, משטרה ומכבי אש. זו תחושת הלם מוחלטת. זה לא ייאמן. המחבלים כנראה ברחו".

לפני כשנתיים עורר השבועון סערה בעקבות פרסום קריקטורה שלעגה לנביא מוחמד. שנה לאחר מכן אף יצאה לאור מהדורת קומיקס שבה הוצג סיפור חייו של הנביא בנימה עוקצנית. עורך העיתון מיהר להתגונן והסביר כי האיורים שיצאו לאור התפרסמו בהסתמך על מחקר שערך סוציולוג צרפתי ממוצא תוניסאי שחקר את תולדות מייסד האסלאם.

"שרלי הבדו" (רויטרס)

אחת הקריקטורות השנויות במחלוקת (Charlie Hebdo)

באותה תקופה אישר המגזין כי בעמודי האמצע של המהדורה שהופצה יופיעו כמה איורים של הנביא מוחמד. העורך, שהיה בעבר מאייר בעצמו, אמר כי האיורים "יזעזעו את אלה רוצים להזדעזע".

ההחלטה של המגזין לפרסם את האיורים הגיעה בזמנו על רקע גל המהומות האלימות שהצית קטע מסרט שהועלה ליו-טיוב, הלועג לאסלאם ולנביא מוחמד, שככל הנראה יצר נוצרי קופטי המתגורר בארה"ב.