קים ג'ונג און במסר פייסני: "להתאחד עם הדרום"

בנאום היסטורי לרגל פתיחת השנה החדשה הפתיע מנהיג קוריאה הצפונית וזנח את הקו הלוחמני. הוא הכריז מאבק נגד העוני בארצו והתייחס גם לשכנה מדרום: "מניעת עימותים בין השתי המדינות חשובה לקידום אפשרות האיחוד ביניהן"

19 שנים חלפו מאז הפעם האחרונה שאזרחי קוריאה הצפונית צפו בנאום טלוויזיוני של מנהיגם לרגל פתיחת השנה האזרחית, ואמש זה קרה שוב. קים ג'ונג און, בנו של המנהיג המיתולוגי קים ג'ונג איל שהלך לעולמו לפני כשנה, חידש את המסורת של סבו, מנהיגה הראשון של קוריאה הצפונית ונשא דברים מפתיעים בעד איחוד עם הדרום ונגד מה שהגדיר "עימותים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאומו קרא המנהיג הצעיר למאבק נגד העוני ולמען שיפור הכלכלה, והשמיע גם מסרים מפייסים לכיוון השכנה מדרום. את דבריו החל קים ג'ונג און דווקא בתשבוחות על שיגור הטיל הבליסטי של מדינתו בחודש שעבר. קוריאה הצפונית טענה כי מדובר היה בשיגור לווין לחלל, ואילו ברחבי העולם ראו בזה ניסוי של טיל בליסטי, שגרר גם גינוי מהאו"ם.

קים כינה את השיגור "מאורע גדול שהעניק השראה לכל העוסקים במלאכה ולאנשים שבטוחים בניצחון ובאומץ". הוא הדגיש כי "השיגור הראה באופן חד משמעי שקוריאה עושה מה שהיא נחושה לעשות".

מסר פייסני לסיאול

בהמשך, הוא גם קישר את השיגור למלחמה שהכריז על העוני. "בואו נגרום לשינוי קיצוני בבניין הכלכלה באותה רוח ויכולת שהפגנו בכיבוש החלל". עם זאת, המנהיג הצעיר לא פירט באילו צעדים ינקוט עדי להגדיל את הייצור או לשפר את מצבה הכלכלי של מדינתו.

השינוי המרכזי בטון הדיבור של המנהיג הצפון קוריאני הגיע דווקא בהתייחסו ליחסים המתוחים עם קוריאה הדרומית. לדברי קים "מניעת עימותים בין השתי המדינות חשובה לקידום אפשרות האיחוד ביניהן". הוא הוסיף וביקר את הקולות בקוריאה הדרומית המתנגדים לאיחוד.

הנאום הטלוויזיוני האחרון ששודר בקוריאה הצפונית לרגל השנה החדשה נישא ב-1994 על ידי סבו של קים ג'ונג און, קים איל סונג. אביו של און, קים ג'ונג איל, ביטל את מסורת הנאומים הטלוויזיונים ולא נשא כזה ב-17 שנות שלטונו. במקום זאת, הוא נהג לפרסם מאמר מערכת בעיתון המשטר.