"נמנעה כניסת ארה"ב למשבר כלכלי"

לאחר לילה מתוח במיוחד בו דווח כי בית הנבחרים לא ידון בהסכמות שיימנעו את הידרדרות כלכלת ארה"ב ב"מצוק הפיסקלי", סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי הושג הסכם בין הרפובליקנים לדמוקרטים בחסות הבית הלבן. על פי גורם רשמי בממשל אובמה הסכימו הצדדים על איזון בין ההוצאות הממשל והקיצוצים

הבית הלבן הצליח להביא את הצדדים לפשרה שת (AP)

ארצות הברית לא תיפול מ"המצוק הפיסקלי": סוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטה גורם בכיר בממשל אובמה שאמר כי הרפובליקנים והדמוקרטים הצליחו להגיע להסדר בחסות הבית הלבן, שימנע את כניסת המדינה למשבר כלכלי עמוק במיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר קרא הנשיא ברק אובמה לבית הנבחרים לאשר את העסקה, לפיה יימשך קיצוץ המסים למעמד הביניים ויועלו המסים לעשירים. "לא הדמוקרטים ולא הרפובליקנים קיבלו מה שרצו. ההסכם הזה הוא הדבר הנכון למדינה עכשיו ובית הנבחרים צריך לאשר אותו בלי שום עיכוב", אמר אובמה בהצהרה רשמית אחרי שהסנאט הצביע בעד ההסכם. " יש עוד עבודה שצריך לבצע, להפחית את הגירעון, אנ מוכן לעשות את זה, אבל ההסכם מבטיח שנמשיך לנוע קדימה".

ההסכם הושג לאחר לילה מתוח במיוחד בארצות הברית. סוכנויות הידיעות דיווחו כי למרות הפרסומים הנוגעים להסכמות אפשריות בין הרפובליקנים לדמוקרטים, בית הנבחרים לא יצביע על ההצעה שתמנע את העלאת המסים והקיצוצים. למרות זאת, לדברי הגורם בממשל אובמה, הבית הלבן והסנאט הצליחו להגיע להסכמות ביניהם ולמנוע את המשבר הכלכלי.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, ומנהיגת המיעוט בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, חתמו על ההסכמות שהושגו. מדבריו של הגורם עולה כי במגעים בין הצדדים הושגה הסכמה לאזן בין ההוצאות והקיצוצים שיונהגו בממשלו של הנשיא ברק אובמה. זאת ועוד, סוכם על העלאת שיעור המס שיוטל על משפחות אמריקניות המשתכרות מעל ל-450 אלף דולר.

מחכים לבית הנבחרים

על המגעים בין הצדדים ניצח סגן הנשיא ג'ו ביידן שנמצא בסביבת גבעת הקפיטול שבוושינגטון בכדי להביא לסגירת הקצוות המהירה. סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית אמרו במהלך המפגש כי הם נחושים לאשר את ההסכם בסנאט עוד לפני כניסת שנת 2013.  אם הדבר אכן יתממש, יידרש אישורו של בית הנבחרים לצורך קבלה ממשית של ההסכם

המגעים לכינון הסכם שיימנע את כניסת ארה"ב למיתון התקיימו בחודשים האחרונים ללא כל תוצאות. על רקע מצוקת הזמן, פנה אמש מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנט מיטש מקונל לסגן הנשיא ג'ו ביידן, בבקשה שהוא "יסייע לדמוקרטים להאיץ את המשא ומתן". לפי כמה ידיעות, המגעים מתנהלים עתה ישירות בין ביידן למקונל.

"המצוק הפיסקלי" הוא כינוי שהדביק נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי למצב בו תיכנס ארה"ב החל מחצות, כשיפוגו קיצוצי המס מתקופת בוש ויחלו אוטומטית קיצוצים עמוקים בתקציב ממשלת ארה"ב. על מנת להימנע מאותו מצוק, על הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע להסכם ביניהם שיסדיר את עליית המסים ואת הקיצוצים - לפני כניסת השנה החדשה בארה"ב.