אובמה על המשבר: סוכמו רוב הפרטים

הנשיא אובמה מסר הודעה לאומה בה הכריז כי סוכמו רוב פרטי ההסדר עם הרפובליקנים, שימנע הידרדרות של המשק האמריקני למיתון חריף. סנטור דמוקרטי אמר שהושגה פשרה בנוגע להעלאת המסים מהעשירים

הנשיא האמריקני ברק אובמה פנה לאומה בנאום מיוחד והצהיר כי המגעים לפתרון המשבר הכלכלי המוכר בשם "המצוק הפיסקלי" קרובים לסיום. הנשיא הביע אופטימיות מכך שרוב פרטי המתווה סוכמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נראה שהסכם כזה באופק אך הוא עדיין לא הושלם, יש עדיין דברים שצריך להשיג. אני מקווה שהקונגרס יצליח להשיג הסכם כזה, אבל הוא עדיין לא מוכן", הבהיר אובמה. הנשיא הוסיף כי העסקה עליה עובדים תמנע העלאת מסים, וגם תאריך הטבות מס שונות, בין היתר לבלתי מועסקים.

על פי הדיווחים בארה"ב, נראה כי ההסכם קרוב להיחתם ברגע האחרון, ובמסגרתו תושג הסדרה בנושא המיסוי והמענקים הסוציאליים בארה"ב. סוגיית ההוצאות הממשלתיות עדיין נמצא במחלוקת אך נראה כי דרמת הנפילה ל"מצוק הפיסקלי" כבר מאחורינו.

מי שככל הנראה אחראי להשגת מתווה הפשרה ולכך שהעולם כולו יכול לנשום לרווחה, הוא סגן הנשיא ג'ו ביידן, שקיים את המגעים עם הנציגים הרפובליקנים וככל הנראה היה גורם משמעותי בחתימה על ההסכם.

על פי סוכנות הידיעות AP, הפשרה שהושגה בין הרפובליקנים לדמוקרטים היא על העלאת מסים למשתכרים מעל 450 אלף דולר בשנה. העסקה תכלול שיעור מס של 39% למשתכרים מעל רף זה, אותו שיעור שהיה נהוג בזמן כהונתו של הנשיא ביל קלינטון. העסקה גם תכלול הארכה של ההטבות לבלתי מועסקים והעלאה של מסים על עזבונות של מעל 5 מיליון דולר ל-40%.

מתח בארה"ב: דיווחים סותרים באשר להסכם אפשרי

מוקדם יותר דיווחה רשת CNBC כי חלה התקרבות בין הדמוקרטים לרפובליקנים. על פי הדיווח, הדמוקרטים מוכנים להתגמש בנושא מס העשירים, מה שמגביר את התקוות כי יושג הסכם עד חצות הלילה, שימנע את כניסתן לתוקף מחר של העלאות המסים והקיצוץ התקציב ויעמיד את ארה"ב בסכנת מיתון.

הסנטור בוב קורקר אמר לרשת CNBC כי הוא אופטימי שתושג עסקה בנוגע לתקציב לפני חצות, שעון מזרח ארה"ב. "הדיונים הולכים טוב, אני חושב שהולכים לפתור את זה", אמר קורקר. "זה כמעט לא רלוונטי מתי זה יקרה - זה הולך לקרות וזה כנראה יקרה היום".

הצדדים דנים בקדחתנות בבית הלבן, וככל הנראה הושגו הסכמות לגבי גובה רף ההכנסות שמעליו יועלו שיעורי המס. לפי ניחושים עדכניים, הרף יהיה גבוה מזה שדרש אובמה, 250 אלף דולר בשנה, ויהיה כנראה 400 אלף או 500 אלף דולר בשנה.

להימנע מכניסה למיתון

מנהל את המגעים. סגן הנשיא ביידן (רויטרס)
על רקע מצוקת הזמן, פנה אמש מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנט מיטש מקונל לסגן הנשיא ג'ו ביידן, בבקשה שהוא "יסייע לדמוקרטים להאיץ את המשא ומתן". לפי כמה ידיעות, המגעים מתנהלים עתה ישירות בין ביידן למקונל.

"המצוק הפיסקלי" הוא כינוי שהדביק נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי למצב בו תיכנס ארה"ב החל מחצות, כשיפוגו קיצוצי המס מתקופת בוש ויחלו אוטומטית קיצוצים עמוקים בתקציב ממשלת ארה"ב. על מנת להימנע מאותו מצוק, על הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע להסכם ביניהם שיסדיר את עליית המסים ואת הקיצוצים - לפני כניסת השנה החדשה בארה"ב.