"הצוק הפיסקלי" בארה"ב: מתקרבים להסכם

דיווחים מארה"ב טוענים כי מתגבש הסכם למניעת נפילה מ"המצוק הפיסקלי" – בדקה ה-90. הסנטור בוב קורקר הביע אופטימיות: "זה כמעט לא רלוונטי מתי זה יקרה - זה הולך לקרות וזה כנראה יקרה היום". אם לא יושג הסכם יעלו אוטומטית מסים ויקוצץ התקציב, מה שיכול להכניס את ארה"ב למיתון עמוק

מחכים לפתרון. הקונגרס האמריקני, ארכיון (רויטרס)

הסנאט האמריקני מתכנס הערב לדון במשבר שעלול לגרום לגלישת ארה"ב אל מעבר ל"צוק הפיסקלי", ורשת CNBC מדווחת כי יש התקרבות בין הדמוקרטים לרפובליקנים. על פי הדיווח, הדמוקרטים מוכנים להתגמש בנושא מס העשירים, מה שמגביר את התקוות כי יושג הסכם עד חצות הלילה, שימנע את כניסתן לתוקף מחר של העלאות המסים והקיצוץ התקציב ויעמיד את ארה"ב בסכנת מיתון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסנטור בוב קורקר אמר לרשת CNBC כי הוא אופטימי שתושג עסקה בנוגע לתקציב לפני חצות, שעון מזרח ארה"ב. "הדיונים הולכים טוב, אני חושב שהולכים לפתור את זה", אמר קורקר. "זה כמעט לא רלוונטי מתי זה יקרה - זה הולך לקרות וזה כנראה יקרה היום".

הצדדים דנים בקדחתנות בבית הלבן, וככל הנראה הושגו הסכמות לגבי גובה רף ההכנסות שמעליו יועלו שיעורי המס. לפי ניחושים עדכניים, הרף יהיה גבוה מזה שדרש אובמה, 250 אלף דולר בשנה, ויהיה כנראה 400 אלף או 500 אלף דולר בשנה.

להימנע מכניסה למיתון

מנהל את המגעים. סגן הנשיא ביידן (רויטרס)
על רקע מצוקת הזמן, פנה אמש מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנט מיטש מקונל לסגן הנשיא ג'ו ביידן, בבקשה שהוא "יסייע לדמוקרטים להאיץ את המשא ומתן". לפי כמה ידיעות, המגעים מתנהלים עתה ישירות בין ביידן למקונל.

"המצוק הפיסקלי" הוא כינוי שהדביק נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי למצב בו תיכנס ארה"ב החל מחצות, כשיפוגו קיצוצי המס מתקופת בוש ויחלו אוטומטית קיצוצים עמוקים בתקציב ממשלת ארה"ב. על מנת להימנע מאותו מצוק, על הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע להסכם ביניהם שיסדיר את עליית המסים ואת הקיצוצים - לפני כניסת השנה החדשה בארה"ב.