יום הדין של הכלכלה האמריקנית

בפני נציגי המפלגות בארה"ב ניצב חלון הזדמנויות של פחות מיממה למנוע את "המצוק הפיסקלי", לאחר שגם הדיונים הלילה הסתיימו ללא תוצאות. מחר יפוג תוקפו של חוק מימי בוש המסדיר הקלות במסים לתושבי המדינה. אם לא יחוקק חוק חלופי, כלכלת ארה"ב עומדת בפני משבר חמור אף יותר מזה שהיא נמצאת בו היום

עומדים על קצה המצוק הפיסקלי: לאחר דיונים ממושכים התפזר הלילה הסנאט האמריקני בלי שהושגה פשרה בעניין העלאות המסים וקיצוצי התקציב שאמורים להיכנס לתוקפם מחר, עם תחילת שנת 2013 - אם לא יימצא פתרון מוסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעה 11 בבוקר, שעון וושינגטון, יתכנס שוב הבית העליון של הקונגרס במאמץ אחרון להגיע להבנות בין הרפובליקנים לדמוקרטים. אם לא תושג הסכמה בין הצדדים הפוליטיים במדינה, צפויה ארה"ב לעמוד בפני העלאת מסים בגובה של כחצי טירליון דולרים שתוביל למיתון קשה בכלכלה האמריקנית, דבר שצפוי להשפיע על כלכלת העולם כולו.

סלע המחלוקת הוא הדרך בה יש לנהוג כדי להוריד את החוב הלאומי של ארה"ב שמגיע ל-16 טריליון דולרים. בעוד שהרפובליקנים רוצים קיצוץ נרחב וכניסה למדיניות צנע, הנשיא הדמוקרטי אובמה מעוניין, לצד קיצוץ בתקציבים, לעודד צמיחה באמצעות השקעה בחינוך ובמדע. בנוסף דורש אובמה להעלות את המס לעובדים המשתכרים ביותר מ-250 אלף דולר בשנה.

מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל, פנה אתמול לסגן הנשיא ג'ו ביידן וביקש לסייע ביישוב המחלוקות. בנוסף תקף מקונל את הדמוקרטים וטען כי הם אינם מוכנים להתפשר. "אין נושא אחד מסוים שמהווה מכשול", ציין הסנטור הרפובליקני. "נראה כי המכשול היחיד הוא חוסר מוכנות או היעדר אומץ לסגור את העסקה. אני רוצה שכולם ידעו שאני מוכן לסגור את הנושא, אבל אני צריך שותף", אמר.

"נושאים קריטיים שלא ניתן להגיע להסכמה לגביהם"

בתגובה לדברים אמר אתמול על בימת הסנאט הארי ריד, מנהיג הרוב הדמוקרטי, כי "המנהיגים הרפובליקנים היו הוגנים, אך יש כמה נושאים קריטיים שאיננו יכולים להגיע להסכמה לגביהם".

"אנחנו מוכנים לבצע ויתורים משמעותיים", המשיך ואמר ריד, "אך יש דברים שלא מקובלים עלינו. אחד מהם נוגע לדרישה שלנו שלא יהיו קיצוצים בביטוח הלאומי, זה דבר שאינו ראוי בשלב זה. עוד הוסיף הסנטור הדמוקרטי כי הם "לא מוכנים שהעשירים ימשיכו להתחמק מהנטל ההוגן המוטל עליהם".

בראיון לרשת הטלוויזיה NBC אמר אובמה כי "הרפובליקנים אומרים שהקדימות מבחינתם היא לוודא שנטפל בגירעון באופן אחראי. אבל הדרך שבה הם מתנהלים מראה שהקדימות היחידה שלהם היא להגן על הטבות במס לאמריקנים העשירים ביותר".

"מה שבולם אותנו הוא חוסר יכולת התפקוד כאן בוושינגטון", אמר הנשיא. "אם אנשים יתחילו לראות ב-1 בינואר שלא הצלחנו להפחית את הגירעון בתקציב מפני שהרפבוליקנים לא מוכנים לקנות את העסקה שאני מציע להם, אם האזרחים יראו שהמיסים שהם משלמים עולים ושהוצאות שלהם צריכות להתכווץ, תהיה לכך השפעה שלילית על השווקים", הזהיר אובמה.