הצוק הפיסקאלי: עסקה תידחה את הקץ?

בארצות הברית מדווחים כל עסקה שעתידה להיחתם ותדחה את הקץ של הצוק הפיסקאלי. עם זאת, היא ככל הנראה לא תכלול שינויים משמעותיים. הנשיא אובמה הזהיר בנאומו השבועי: "גובה המיסים שמשלם כל אזרח אמריקני יעלה, כל משכורת תתכווץ, זה לא הדבר הנכון לכלכלה שלנו"

נציגי המפלגות בסנאט מגיעים, כמעט בבהילות לעסקה, יומיים לפני ההתנגשות בצוק הפיסקאלי - כך על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית. העסקה שהנשיא מציע לבתי הקונגרס בעזרתם של מנהיג הרוב הדמוקרטי - הארי ריד וחבר הסנאט הרפובליקני מיץ' מקונל, תהיה כנראה מצומצמת ותכלול בעיקר דחייה ותכלול שינויים קלים בלבד. על פי סוכנות הידיעות AP, העסקה לא תכלול מדינות כלכלית שתשנה לחלוטין את סדרי העדיפויות בתקציב או במדיניות המיסוי האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, הכרעה ברוב הנושאים שנמצאים בלב הוויכוח בין הדמוקרטים לרפובליקנים פשוט יידחו למועד מאוחר יותר. הדמוקרטים והרפובליקנים ימשיכו לקיים משא ומתן על נושאים כמו העלאת תקרת המס, דמי אבטלה, מניעת קיצוצים במערכת הבריאות ושמירה על ההכנסות של חברות הביטוח.

עם זאת, סיכון שכזה ימנע הפעלת מערכת מיסוי אוטומטית שקבועה בחוק, ותגרום להעלאת המסים לכל האזרחים האמריקנים וקיצוצים הרסניים בהוצאות הממשל, שעתידים לפגוע ברווחה, בחינוך, בחוק, בביטחון ובכל המערכות הממשלתיות. "הבנו כבר שזה חייב לגעת בקיצוצים, זה חייב להיות על הכנסות, זה מוכרח להיות על צמיחה, זה נוגע לעתיד", אמר בעבר ג'ו ביינר, מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס שניסה ונכשל בקידום עסקה עם הדמוקרטים, דווקא לאחר שהעסקה נדחתה על ידי חבריו הרפובליקנים.

חברת הקונגרס הדמוקרטית הוותיקה ננסי פלוסי, אמרה כי היא "בטוחה שפתרון נמצא שם באופק". הנשיא ברק אובמה הזהיר בנאומו השבועי כי המצב העתיד לבוא מדאיג במיוחד: "אנחנו בנקודה שבה בעוד יומיים על פי החוק, גובה המסים שמשלם כל אזרח אמריקני יעלה וכל משכורת תתכווץ - זה לא הדבר הנכון לכלכלה שלנו".