ארצות הברית: "נורמן המסתער" הלך לעולמו

הגנרל האמריקני עטור השבחים מת הלילה בגיל 78 בביתו שבפלורידה. הוא נחשב לאחד המצביאים החשובים ביותר בהיסטוריה, בזכות תכנית הקרב שערך כשהוביל את כוחות הקואליציה לסילוק צבאו של סדאם חוסיין מכווית ב-1991, בימי מלחמת המפרץ הראשונה

"גנרל דגול". שוורצקופף (רויטרס)

הגנרל האמריקני נורמן שוורצקופף, שבראשית שנות ה-90 פיקד על כוחות הקואליציה במלחמת המפרץ הראשונה, הלך הלילה לעולמו בגיל 78 בביתו שבטמפה, פלורידה. הוא הותיר אחריו מורשת צבאית מפוארת שחקקה את שמו כאחד המצביאים הגדולים בהיסטוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סיבת מותו של שוורצקופף טרם פורסמה. את דרכו הצבאית החל במלחמת ויאטנם. שעמד בראשות המערכה נגד הכוחות שהוביל סדאם חוסיין אל תוך כווית זכה לתואר "נורמן המסתער", בזכות הצלחתו לסלק את צבא עירק מאדמת הנסיכות השכנה - בעודו מפקד על יותר מ-540 אלף חיילים אמריקניים ו-20 אלף אחרים שנשלחו מטעם מדינות הקואליציה.

בקרב מומחי צבא רואים בתכניות הקרב שערך שוורצקופף - שהטעו את כוחותיו של סדאם וזרעו בהם בלבול ותוהו ובוהו בזכות מתקפת בזק - כהישג טקטי מפואר בדברי הימים.

ג'ורג' בוש האב, נשיא ארצות הברית לשעבר שכיהן בבית הלבן בימי מלחמת המפרץ הראשונה, ספד לשוורצקוף ומסר בשמו ובשם רעייתו כי הם "אבלים ומלאי צער על מותו של פטריוט אמריקני אמיתי ואחד המנהיגים הצבאיים הדגולים בדורנו".