אירן פתחה בתרגיל ימי במצרי הורמוז

הרפובליקה האיסלאמית פתחה בתמרון ימי בן 6 ימים בשטח נרחב של מיליון קילומטרים רבועים באזור מפרץ עומאן. מטרת התרגיל: להוכיח את יכולותיו הצי האירני בחסימת הנתיב, החיוני למעבר 40% מתפוקת הנפט העולמית, במקרה ותותקף

תרגיל בן 6 ימים. ארכיון (רויטרס)

אירן פתחה הבוקר בתרגיל ימי שייערך במשך שישה ימים במצרי הורמוז, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית. מטרתו של התרגיל להציג את יכולות התמרון של הצי האירני בנתיב הימי החיוני למעבר נפט וגז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד חיל הים האירני, חביבוללה סאיירי, אמר כי התרגיל המכונה "ולאייט 91" יימשך עד ליום רביעי בתחום של מיליון קילמוטר רבוע, בשטח מצרי הורמוז, מפרץ עומאן ובחלקו הצפוני של האוקיינוס ההודי. סאיירי הוסיף כי "התמרון נועד להראות את יכולותיהם של הכוחות החמושים בהגנה על גבולותיה של אירן, יחד עם מסר של שלום וידידות למדינות השכנות".

בכירים אירנים טענו בעבר כי ביכולותיה של אירן לחסום באופן מוחלט את הנתיב הימי, שבו עוברים 40 אחוזים מתפוקת הנפט העולמית, אם תותקף המדינה בעקבות תכנית הגרעין שהיא מפתחת. סאיירי טען כי במהלך התרגיל ייבחנו מערכות הטילים של הצי האירני, וישתתפו בו ספינו מלחמה, צוללות וספינות סיור.

בשנה שעברה העבירה ארצות הברית מסר תקיף לאירנים בתגובה לאיומיהם לחסום את המצר. דובר מטעם הצי החמישי האמריקני, הממוקם בבחריין, אמר כי "הזרימה החופשית של סחורות ושירותים דרך מצרי הורמוז חיונית לשגשוג האזורי והגלובלי". הדובר הוסיף איום משלו ואמר: "כל מי שמאיים לשבש את המעבר במצרים בינלאומיים הוא בבירור מחוץ לקהילת המדינות. לא נסבול כל שיבוש".