פסל של היטלר הוצב ליד גטו ורשה

מוזיאון לאומנות עכשווית, הממקום סמוך לגטו ורשה שבפולין, הציב פסל המציג את דמותו של הצורר הנאצי אדולף היטלר כורע ברך ומשלב ידיים. בקיץ 42' גירשו הנאצים 300 אלף יהודים מהגטו למחנה ההשמדה טרבלינקה. את הפסל יצר האמן האיטלקי מאורציו קטלן

ביזוי הנספים? ארכיון (דר-שפיגל)

אומנות לגיטימית או ביזוי הנספים? פסל המציג את דמותו של אדולף היטלר הוצב במרכז לאומנות עכשווית בוורשה. המרכז ממוקם מחוץ לגטו המפורסם ממנו גורשו בקיץ של שנת 1942 כ-300 אלף יהודים למחנה ההשמדה טרבלינקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפסל, המציג את דמותו של הצורר הנאצי כשהוא כורע על ברכיו ובידיים שלובות, הוא חלק מתצוגה שיצר האמן האיטלקי מאוריציו קטלן. קטלן, המתגורר בניו יורק, נודע בשל יצירותיו הסאטיריות שעוררו בעבר מחלוקות רבות.

בהצהרה שפרסם מרכז שמעון ויזנטל נמסר כי היצירה, שכונתה ע"י האמן "him", היא "ניצול חסר טעם של אומנות". על פי הדיווח של מרכז ויזנטל, הפסל הוצב במרכז האומנות בוורשה כבר בחודש שעבר אך רק לאחרונה נפתח לקהל הרחב.

אתר האינטרנט של המרכז לאומנות עכשווית מתאר את התערוכה כ"חקירת הרעיון של 'לאהוב את אויבך'". עוד נכתב בתיאור: "מהי המשמעות של לסלוח לאלו שחטאו נגדנו? בעוררם את הטראומות ההיסטוריות הם מתמודדים עם זיכרון ושכחה, טוב ורע".

"מדובר בפרובוקציה חסרת טעם אשר מעליבה את זיכרונם של קורבנות הנאצים", אמר בתגובה אפרים זורוף, מנהל הסניף הישראלי של מרכז שמעון ויזנטל. המרכז הוא ארגון השם לו למטרה לשמר את זיכרון השואה.