קים ג'ונג און ממשיך להתגרות: "נעניש בפטיש ברזל את מי שמנסה להתנכל לנו"

מנהיגה הצעיר של קוריאה הצפונית ערך ארוחת ערב חגיגית בה בירך את המדענים שפיתחו ושיגרו בשבוע שעבר את הלווין לחלל ובה המשיך לתקוף את מדינות העולם זהתנגדו לצעדיו: "לא ימנעו מאיתנו להתקדם. שיגור הלווין משפר את ההשפעה והמיקום שלנו בסביבה הבינלאומית"

עשרה ימים לאחר שיגור הלווין הצפון קוריאני לחלל שעורר את זעם העולם כולו, ובפיוניאנג חוגגים את ההישג הלאומי. המנהיג קים ג'ונג און שציין השבוע שנה לכהונתו העניק פרחים ואותות הוקרה למדענים שלקחו חלק בשיגור הטיל לחלל. בארוחת הערב החגיגית שערך קים נכחה גם אשתו שהשבוע חזרה לתודעה לאחר תקופה ארוכה שבה לא נראתה בכלי התקשורת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קים ג'ונג און גם עלה על הדוכן ובירך את המדענים בנאום מיוחד."אתם צריכים לפתח ולשגר עוד הרבה מאוד לווינים שכאלה, לוויני תקשורת וטילים עם יכולות גדולות בהרבה עם אותה הרוח ואותה התלהבות שבעזרתה הצלחתם לשגר בהצלחה את הלווין 'קוואנגמאיונגונג 32'". אמר קים.

"במהלך השיגור המוצלח שהותיר את העולם כולו בהלם עודדתם את הצבא שלנו ואת העם כולו בגאווה לאומית עצומה ואמונה יוקדת", המנהיג ניצל את ההזדמנות כדי להמשיך ולהתגרות במדינות המערב שמתחו ביקורת חריפה על ההתגרות שבשיגור הטיל. "את אויבינו שמנסים באכזריות למנוע מאיתנו לנוע קדימה נעניש בפטיש ברזל, למרות ניסיונותיהם הצלחנו להציג תרומה גדולה באופן חסר תקדים".

קים גו'נג און חת את דבריו בניתוח הצעד המתגרה והפשעתו בעתיד: "מעבר להכל, ובצורה יוצאת דופן, שיגור הלווין משפר את ההשפעה והמיקום שלנו בסביבה הבינלאומית".

היסטוריה בפיוניאנג - לווין שני שוגר לחלל 

שיגור הלווין המדובר, החודש (רויטרס)
הממשל המבודד והקיצוני השולט בקוריאה הצפונית שיגר בפעם השנייה בהיסטוריה של המדינה טיל לטווח ארוך. הממשל טוען כי מדובר בשיגור של לווין אזרחי לחלל, וכי אין בשיגור מטרות צבאיות. השיגור נעשה למרות אזהרות מצד שכנותיה - יפן וקוריאה הדרומית, וגם מצד ארה"ב.

הטיל שוגר בסמוך ליום השנה הראשון למותו של מנהיג המדינה לשעבר קים ז'ונג איל, וגם סמוך למערכות הבחירות שאמורות להתקיים בקוריאה הדרומית וביפן. דבר השיגור דווח בתקשורת הדרום קוריאנית, ואושר על ידי הצבא של השכנה מדרום, שאיתר את השיגור.

מפיונגיאנג נמסר כי זכותה של המדינה לשגר לווין לחלל, אך במדינות השכנות ובמערב עולה מזה זמן רב חשש כי הטיל למעשה נועד לבדוק את יכולת השיגור של ראש נפץ גרעיני על טיל ארוך טווח. על קוריאה הצפונית נאסר לבצע ניסויים בטילים ובחומר גרעיני כחלק מסנקציות שהאו"ם הטיל על המדינה.

השיגור נעשה לאחר ניסיון שיגור כושל של טיל ארוך טווח בחודש אפריל, טיל שהתפוצץ באוויר פחות משתי דקות לאחר שיגורו. אז טענו הצפון קוריאנים כי מדובר בטיל לחיזוי מזג אוויר.

יפן וקוריאה הדרומית נכנסו לכוננות עליונה

ממשלות יפן וקוריאה הדרומית הורו לצבאות שלהם להיכנס לכוננות עליונה. הטיל היה אמור לעבור מעל כל חצי הקוריאני ומעל סין העממית, בעלת הברית היחידה של קוריאה הצפונית. חיל הים היפני דיווח כי ראו את הטיל על מסכי המכ"ם שלהם מעל האי אוקינאווה. השלב בו אמור הלווין להיכנס למסלול מסביב לכדור הארץ אמור להתרחש מעל הים הצהוב והפיליפינים.

מומחים העריכו כי עצם השיגור אמור לבסס את שלטונו של קים ז'ונג און בן ה-29, שירש את השלטון מאביו וזוכה עד עכשיו לאמון הצבא הגדול של המדינה הקומוניסטית. און, השליט השלישי ברציפות ממשפחת קים בקוריאה הצפונית, שולט על אחת המדינות העניות בעולם, בה האזרחים חסרים זכויות אדם בסיסיות. בין השאר, תושבי קוריאה הצפונית לא רשאים לנוע ממקום למקום ללא אישור, לצרוך תקשורת שאינה צפון-קוריאנית או לעזוב את המדינה.

נשיא קוריאה הדרומית לי מואנג באק, שבירתו סיאול נמצאת רק 60 ק"מ מהגבול עם הצפון, קרא לכינוס דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בתגובה לשיגור הטיל. מייד לאחר היוודע דבר השיגור, גינו אותו הממשלות בקוריאה הדרומית, רוסיה, ארה"ב, יפן וגם הברית הצפון אטלנטית נאט"ו.