ארה"ב: מותר לפטר עובדת מושכת מדי

סייעת לרופא שיניים במדינת אייווה שפוטרה בשל מראה אטרקטיבי מדי הובילה לפסיקה תקדימית ומפתיעה של בית המשפט העליון בארה"ב: מעסיקים רשאים לפטר עובדים בשל משיכה מינית אם הם רואים זאת לנכון

מותר לפטר עובדת "אטרקטיבית". אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בית המשפט העליון במדינת איווה שבארה"ב הכריע בפסק דין תקדימי, לפיו מעסיקים רשאים לפטר עובדים אותם הם מגדירים כ"אטרקטיביים" מדי. בהחלטה פה אחד קבע בית המשפט כי רופא שיניים לא עבר על אף חוק כאשר פיטר סייעת אשר עבדה איתו, בטענה כי אשתו ראתה בה איום לחיי הנישואים שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסייעת, מליסה נלסון, אשר עבדה במרפאתו של רופא השיניים ג'יימס נייט יותר מעשור, תבעה את הרופא בטענה שאם הייתה גבר הוא לא היה מפטר אותה. בעדותו סיפר רופא השיניים כי במספר תקריות העיר לסייעת שבגדיה צמודים מדי ומסיחים את דעתו.

בסוף שנת 2009 מצאה אשתו של נייט חילופי מסרונים עם הסייעת בנייד של בעלה, וביקשה ממנו לפטר אותה בטענה כי היא מהווה איום על נישואיהם. כמה חודשים לאחר מכן היא פוטרה, מכיוון שלטענתו "היא היוותה סיכון גדול לנישואיו".

נלסון תבעה את הרופא בטענה שעבדה בצורה מקצועית, וכי לא עשתה דבר בניגוד לחוק שהביא עליה את הפיטורים. נייט בתגובה הצהיר כי לא פיטר את נלסון בגלל מגדרה, אלא בגלל הדרך בה התפתחה מערכת היחסים שלהם, והסיכון שהוא מהווה לחיי הנישואים שלו.

שבעת השופטים אשר הכריעו בתיק זה, כולם גברים, אמרו כי השאלה המרכזית בתיק היא "האם יכול מעסיק לפטר עובד אשר לא פלרטט עם מעסיקו, רק בשל משיכה מינית?". בית המשפט העליון הכריע לבסוף כי מעסיקים רשאים לפטר עובדים בשל משיכה מינית אם הם רואים זאת לנכון.