אובמה הכריז: קרי מזכיר המדינה

מרבית הישראלים מכירים את ג'ון קרי בעיקר כמועמד הדמוקרטי לנשיאות שקדם לאובמה, אבל בקרוב כולנו נזכור את השם הזה טוב. הנשיא אובמה הציג רשמית את מזכיר המדינה האמריקני החדש - ג'ון קרי, שיחליף בתפקיד את הילארי קלינטון. "במובן מסויים, כל חייו הכינו אותו לתפקיד הזה", הכריז אובמה

"מצפה לעבוד איתך - ולא להתעמת איתך". אוב (חדשות 2)

הנשיא האמריקני ברק אובמה הכריז הערב באופן רשמי על מינויו של הסנטור ממסצ'וסטס ג'ון קרי למזכיר המדינה האמריקני שיחליף בתפקיד את הילארי קלינטון. "במובן מסוים, כל החיים של ג'ון הכינו אותו לתפקיד הזה", אמר אובמה במסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן ובו הציג את המינוי החדש שלו במסגרת בניית הממשל החדש שלו. הוא לא יזדקק להכשרה רבה לקראתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה ציין לשבח את השתתפותו של קרי במלחמת וייטנאם ואת הכהונה בת שלושת העשורים שלו בסנאט. "הפעילות הפוליטית של קרי הציבה אותו בליבה של כל ויכוח בנושאי מדינויות חוץ בשלושים השנים האחרונות".

דרכו של קרי לתפקיד נסללה לאחר ששגרירת ארצות הברית לאו"ם ביקשה בשבוע שעבר מהנשיא אובמה להסיר את שמה מההתמודדות על התפקיד, לאחר שגורמים רפובליקנים איימו לחסום את מינויה בעקבות מעורבותה והתנהלותה סביב המתקפה על שגרירות ארצות הברית בבנגזי, בה נהרג השגריר האמריקני כריסטופר סטיבנס.

"ג'ון, אני מצפה לעבוד איתך - ולא להתעמת איתך"

קרי זכור לרובנו בעיקר מהתמודדותו לנשיאות ארצות הברית כמועמד המפלגה הדמוקרטית ב-2004, אז הפסיד לג'ורג' וו. בוש שזכה לכהונה שנייה. בכהונה האחרונה שימש קרי כראש וועדת החוץ של הסנאט וביצע גם כמה שליחויות דיפלומטיות בשם הממשלה, בין היתר כשניהל משאים ומתנים עם נשיא אפגניסטן חאמיד קרזאי ועם הנשיא הסורי בשאר אסד. במסגרת קמפיין הבחירות האחרון של אובמה לנשיאות קרי סייע לו להתכונן לשלב העימותים כשגילם את המועמד הרפובליקני מיט רומני.

"שום דבר לא יכול לקרב שני אנשים יותר מאשר שבועיים של הכנות לדיבייט", התבדח היום אובמה ופנה לקרי אישית - "ג'ון, אני מצפה לעבוד איתך ולא להתעמת איתך". מזכירת המדינה היוצאת, הילארי קלינטון, לא הופיעה באירוע כיוון שהיא עדיין מתאוששת מזעזוע המוח אותו חוותה בשבוע שעבר.

"הילארי רצתה מאוד להיות כאן היום, אבל היא עדיין מחלימה ומתאוששת", אמר אובמה בנאומו, "הייתה לי ההזדמנות לדבר איתה מוקדם יותר היום. מצב רוחה טוב והיא נרגשת למדי מהבשורה עליה הצהרתי".