שבוע לטבח: דקת דומייה לזכר 26 הנרצחים בבית הספר בקונטיקט

פעמוני הכנסיות בעיירה ניוטאון צלצלו היום 26 פעמים, כמניין הרוגי מסע הטירוף של אדם לנזה - שאירע לפני שבוע בדיוק. כמו כן, ברחבי ארצות הברית קיימו היום דקת דומייה לזכר הקורבנות

שבוע לאחר הטבח הנורא שגבה את חייהם של 26 בני אדם, ומתוכם 20 ילדי בית הספר היסודי "סנדי הוק" שבעיירה ניוטאון, קונטיקט, הרכינה ארצות הברית את ראשה וציינה דקת דומייה לזכר קורבנות מסע הטבח המטורף של אדם לאנזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פעמוני הכנסיות בעיירה השלווה שבה בוצע המעשה המתועב צלצלו הבוקר 26 פעמים - כמספר ההרוגים. יחד עם תושבי ניוטאון, קיימו שאר המדינות בארצות הברית דקת דומייה משלהן. גם ברשת הורגשה תנועה ערה של גולשים ששיגרו הודעות הזדהות ותמיכה במשפחות ההרוגים בפייסבוק ובטוויטר.

"לנזה רצח כי חשב שאמו רוצה לאשפזו בבית חולים פסיכיאטרי"

זוכרים את הקורבנות (CNN)

אדם לנזה, שרצח 20 ילדים ושישה מבוגרים בבית הספר היסודי "סנדי הוק" בעיר ניוטאון שבקונטיקט, אחרי שרצח את אמו ננסי, ביצע את המעשה כי חשב שהאחרונה מתכוונת לאשפזו במוסד פסיכיאטרי - כך דיווחה רשת פוקס האמריקנית, שציטטה לפני כשבוע שכן של המשפחה.

ג'ושוע פלשמן, בן 25, שהכיר את משפחת הרוצח וגם את משפחות הקורבנות, אמר כי לנזה האמין שאמו ננסי "אהבה את בית הספר יותר משאהבה אותו". פלשמן, ששירת במארינס, הוא בנו של כומר בכנסייה באזור, שאליה מגיעים מאמינים רבים מבני משפחות הקורבנות. "ממה שנאמר לי, אדם היה מודע לתוכניות של אמו לאשפז אותו", אמר לרשת פוקס. "אדם היה מאוד מרוגז מזה. הוא חשב שאמו רוצה להיפטר ממנו. ממה שהבנתי, הוא ממש זעם. אני חושב שזה מה שהניע אותו", הוסיף

גורם רשמי ברשויות אכיפת החוק בניוטאון, המעורב בחקירת הטבח, אישר שהזעם של לנזה על אמו הוא תכניתה "לשלוח אותו לקבלת טיפול נפשי" וכי זהו אחד מכיווני החקירה שנבדקים כעת.

"אף אחד לא יכול להסביר את אדם לנזה"

"חשב שאמו מתכוונת לאשפזו". לנזה (NBC News)

מקור אחר סיפר לרשת פוקס כי האם ננסי כבר לא הייתה מסוגלת לטפל בבנה אדם, זאת לאחר שהעניקה לו את מרבית זמנה. על פי הדיווח, היא כבר החלה בהכנות לאשפוזו ומילאה טפסים. יש האומרים כי לנזה אף סבל מתסמונת אספרגר ובעיות נפשיות ורגשיות אחרות ולכן היה צורך לטפל בו שעות רבות מדי יום.

אלן דיאז בן ה-20, שהיה מיודד איתו בתיכון אמר כי היו לו קשיים חברתיים, "אבל הוא לא היה 'מפלצת'", כהגדרתו. הוא סיפר כי שמע אותו צוחק מדי פעם וחשף שהוא אף ניחם אותו בתקופה קשה שהייתה לו בתיכון. עם זאת, הוא הדגיש כי לנזה הוא אישיות יוצאת דופן. "אף אחד לא יכול להסביר את אדם לנזה מלבד אלוהים והוא עצמו", סיכם.

השבוע דיווחו כלי תקשורת בארצות הברית כי לפני צאתו למסע ההרג בבית הספר היסודי בניוטאון, השמיד הרוצח אדם לנזה את הכונן הקשיח במחשבו האישי, מה שכעת מקשה על הרשויות לשחזר את המידע שאוחסן בו. למרות איסוף העדויות הרבות, עדיין מתקשים החוקרים לקבוע מהו המניע שהוביל את לנזה לבצע את המעשה הנורא