דוח על רצח השגריר בלוב: מחדל של מחלקת המדינה

צוות החקירה שמינתה הילרי קלינטון לחקור את מתקפת הטרור על הקונסוליה בבנגזי, בה נרצחו השגריר סטיבנס ושלושה אנשי סגל, מותח ביקורת חריפה על תפקוד משרד החוץ האמריקני. הדוח שפורסם מציג ליקויים חמורים באבטחה וחוסר תיאום בהנחיות ובנהלים

מתקפת הטרור בלוב (רויטרס)

דוח שפרסם היום צוות החקירה שמונה לחקור את מתקפת הטרור על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב בספטמבר האחרון, קובע כי שורה של מחדלים ובראשם אבטחה לקויה הם שהביאו למותם של שגריר ארה"ב כריסטופר סטיבנס ושל שלושה אנשי צוות נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח מציג ליקויים חמורים באבטחה ומדגיש את חוסר התיאום בין האגפים השונים במחלקת המדינה האמריקנית. מהחקירה עלה כי שררו "בלבול וחוסר ודאות" במחלקת המדינה בנוגע לשאלה על מי מוטלת האחריות לקבוע ולדאוג לקיומם של נהלי אבטחה ראויים.

"כשלים מערכתיים קשים בהנהגה ובניהול של דרגים בכירים במשרד החוץ הביאו לסידורי אבטחה לא יציבים, שלא הצליחו לעמוד על מול ההתקפה שאירעה", נכתב בדוח. עוד נקבע כי גורמי המודיעין לא השכילו להבין את הכוח של המליציות שקמו בלוב ולהזהיר מפני הסכנה הטמונה בהקמתן.

כתם על כהונת קלינטון?

הדוח מצא פגמים בתלות של האמריקנים בעבודתם של מאבטחים מקומיים וטען כי הם "לא מספיק מיומנים". החקירה העלתה כי למרות הנהלים בנושא, זמן קצר לפני ההתקפה על הקונסוליה בבנגזי לא היו סביב המתחם האמריקני מאבטחים שיכלו להזהיר את יושבי המקום מפני ההמון הזועם שבחוץ. עוד התברר בחקירה כי המאבטחים המקומיים השאירו את שער הולכי הרגל בכניסה לקונסוליה פתוח, דבר שאפשר שהקל על התוקפים.

הממצאים הקשים מטילים צל כבד על כהונתה בת ארבע השנים של מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון, שאחראית מתוקף תפקידה על משרד החוץ. עם קבלת הדוח הלילה אמרה קלינטון כי היא מקבלת את המסקנות. במכתב שהעבירה לקונגרס הבהירה קלינטון כי הורתה ליישם לאלתר את המלצות הדוח ולתגבר את האבטחה.