אחרי הטבח: אובמה יגביל מכירת נשק

בעקבות הטבח ב"סנדי הוק": הנשיא אובמה דן עם סנאטורים חברי ארגון הרובאים הלאומי בניסיון לקדם חקיקה משותפת שתחמיר את הפיקוח על מכירת נשק ברחבי ארה"ב. בין השאר, מדובר על מגבלות על מכירת רובי סער אוטומטיים וחצי-אוטומטיים, לצד מחסניות מרובות כדורים – מגבלות שהטיל הנשיא קלינטון ובוטלו על ידי הנשיא בוש

הנשיא אובמה לאחר הטבח, בסוף השבוע (רויטרס)

הטבח בבית הספר היסודי "סנדי הוק" בקונטיקט הצית מחדש את שאלת החזקת ומכירת הנשק בארצות הברית, והצליח להשפיע ככל הנראה גם על מקבלי ההחלטות בוושינגטון. נשיא ארה"ב ברק אובמה יקדם חוקי נשק חדשים שיגבילו את מכירתם של רובי סער, נשק אוטומטי, מכירת מחסניות מרובות כדורים ולחימה בתצוגות הנשק ברחבי המדינה - כך מסר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמריקה עדיין מזועזעת מהטבח בבית הספר בניו טאון בו נרצחו 20 ילדים בני 6 עד 8 לצד שישה מבוגרים. השבוע בנאום במקום אמר הנשיא כי הוא ישתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לוודא שאירועים כאלה לא יחזרו על עצמם.

"הנשיא תומך, לדוגמא, בהצעת החוק של הסנטור פינשטיין שאמורה להחזיר את המגבלות על מכירת רובי סער ורובים אוטומטיים וחצי-אוטומטיים", אמר קרני. מדובר במגבלה שהטיל הנשיא קלינטון, ובוטלה בעת כהונתו של הנשיא בוש. ההצעה תובא לדיון בסנאט מייד לאחר כינוסו לאחר השבעתו מחדש של הנשיא בסוף ינואר.

"נשלב כוחות במלחמה באלימות"

את מאמציו של הנשיא לשנות את החוק ירכז סגנו, ג'ו ביידן, שמשמש גם כיו"ר הסנאט. הטבח בקונטיקט הצית מחדש את הדיון על חוקי הנשק המתירנים בארה"ב, שמוגנים על ידי התיקון השני לחוקה. הנשיא שוחח גם חבר ארגון הרובאים הלאומי הסנטור ג'ו מנצ'ין ובסיום השיחה אמרו שניהם כי ישלבו כוחות במלחמה באלימות.

דובר הבית הלבן ציין עוד כמה חוקים בהם מתכוון הנשיא לתמוך. בין השאר, הוא מתכוון להגביל את מכירתן של מחסניות מרובות קליעים (מחסניות בהם יש יותר מ-30 כדורים), סוג המחסניות בהן השתמש אדם לנזה בטבח בבית הספר. הוא ציין כי הנשיא שוחח עם חברים אחרים בארגון הרובאים הלאומי, כמה מהם כבר הביעו תמיכה בחוקי נשק הדוקים יותר מאלו הקיימים היום.