ממלאים מחסנים: אזרחי רוסיה נערכים לסוף העולם

מועד סיומו של לוח השנה של בני המאיה יסתיים ביום שישי הקרוב, ודווקא ברוסיה לוקחים רבים את הנבואות על סוף העולם ברצינות תהומית ונערכים לקץ. "אני חושב שאנשים נדבקו כאן באפוקליפסה-מאניה", הסביר פסיכיאטר מוכר את בהלת הקניות שמתחוללת במדינה בשבועות האחרונים

חשש ממהומות וגילויי אלימות, מוסקבה (AP)

בעוד שלושה ימים יסתיים לוח השנה של בני המאיה, שרבים מאמינים כי סופו מייצג את קץ האנושות, ודווקא במדינה המרוחקת אלפי קילומטרים ממקום מוצאם של בני השבט האניגמטי - רוסיה - החלו בהכנות לקראת הסוף הגדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא צ'צ'ניה רמזאן קאדירוב, הידוע כאחת הדמויות הקשוחות במזרח אירופה, מנסה להשמיע לאזרחי המדינה שלו את קול ההיגיון. הוא אחד מעשרות מנהיגים וגורמים רשמיים נוספים ברוסיה המנסים נואשות למנוע היסטריה וגילויי אלימות ופאניקה לקראת התאריך הפיקנטי.

על פי הדיווח ב"גרדיאן" הבריטי, בחודש האחרון חלה עלייה דרמטית ברכישת הנרות, הגפרורים ושאר מוצרי הייסוד ברוסיה מתוך תקווה של רבים מהאזרחים לשרוד את תוצאות האפוקליפסה שעל פי האמונה של המאיה תגיע כבר ביום שישי הקרוב. "אנשים קונים נרות ואומרים שסוף העולם מתקרב", אמר הנשיא הצ'צ'ני לתקשורת במדינה. "הם לא מבינים שאם סוף העולם מגיע, שום נרות לא יעזרו להם לשרוד".

מכירות מוצרי היסוד הרקיעו בחודש האחרון

האיש הקשוח מרגיע את התושבים, נשיא צ'צניה (AP)

בעיר כורי הפחם נובוקוזנצק, מדפי המרכולים מתרוקנים במהירות שיא בשבועות האחרונים. "הם קנו 60 טונות של מלח בשבוע אחד", התלוננה ילנה זוייבה, נציגת ראש העיר, אך הבהירה: "כל חברות המסחר עובדות קשה על מנת לספק את רמת הצריכה שהרקיעה".

כצפוי גם הרשת גועשת בעקבות חששות האזרחים. באתרים רבים ניתן למצוא דעות ועצות לאלה שמכינים עצמם לסוף שבוע סוער. הם מחליפים טיפים באשר לאיזה מזון כדאי לחפש אחרי שכמעט לא יהיו יותר בני אדם על פני הכדור, כיצד להפיק אנרגיה ומה לעשות בעולם חדש ומופלא ללא אנשים.

יילנה פורטננקובה, הגולשת במקבילה הרוסית לפייסבוק, כתבה על חששותיה באחד מעשרות העמודים המיוחדים שנפתחו לכבוד המועד המיוחד. "ברוסיה מייצרים הרבה מאוד מוצרים יבשים ועמידים בוויטמינים", היא כתבה. "מילוי המחסנים במוצרים זה לא רק חסר טעם אלא מסוכן אם תתרחש אפוקליפסה וקהל עצום של אנשים רעבים ומפוחדים יגיעו להשביע את רעבונם".


מסיבות סוף העולם לצד אבחון פסיכיאטרי של "המגיפה"

ולאדימיר פוצ'קוב, השר הרוסי המחזיק באחריות למקרי חירום, קרא לאזרחים המודאגים להתקשר למוקד מיוחד שגויס לכבוד התאריך, באמצעותו יכולים רבים לקבל מענה לפחדים. "אנחנו לא מאמינים באגדה הזאת של סוף העולם, אבל נסייע למי שצריך", הבהיר סגנו של השר.

במקביל, פינו במוסקבה את הבונקר של סטאלין, אותו "מבצר" שהיה פעיל בימי מלחמת העולם השנייה לטובת השבוע הסוער הצפוי. "אנו מזמינים אותך לשרוד את האפוקליפסה ב-21 לדצמבר מתחת לאדמה", נכתב באתר שמארגן את אחת ממסיבות סוף העולם במקום, בדיוק כמו שיקרה במדינות רבות מסביב לתבל, כולל כאן בישראל.

לטענת אלכסנדר קולמוייטס, מאגודת הפסיכיאטרים הרוסית, "האפוקליפסה-מניה" השתלטה על המדינה לאחרונה. "יש אנשים שנדבקו במגיפה המנטאלית, אני חושב שרובם חיים במדינה שלנו", טען הפסיכיאטר. "מה שקורה כאן יכול להיות מסוכן יותר מסוף העולם - כל אינפורמציה שלילית נקלטת וככל שהאוכלוסייה פרימיטיבית יותר, היא חשופה יותר למגיפה המנטאלית הזו".