קים ג'ונג און מציין שנה בהנהגה

שנה עברה מאז הפך קים למנהיגה של קוריאה הצפונית , לאחר שירש מאביו בחופזה את אחד התפקידים המלחיצים בעולם. מבחינת האישיות, הוא שונה לחלוטין מהמנהיגים הקודמים, אבל היחס לאחות מדרום, לוושינגטון, לעם ולנשק - לא השתנה

קים ג'ונג און, מנהיגה של קוריאה הצפונית בשנה האחרונה נדחף אחרי מות אביו - המנהיג המיתולוגי קים ג'ונג איל - לאור הזרקורים. כשרק נכנס לתפקידו הקהילה הבינלאומית חשבה שמדובר בבחור מפונק, שמנמן, צעיר מדי ולא מנוסה, אבל מהר מאוד הוא החל להפגין שרירים והמשיך בדרך ההתרסה של אביו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ארבעה חודשים אחרי שנכנס לנעלי הדיקטטור העצומות שהשאיר אביו, הוא הלך בדרכו וניסה לשגר טיל, לכבוד יום ההולדת של מייסד קוריאה הצפונית קים איל סונג. השיגור הזה נכשל, אבל דווקא הכישלון הזה חשף סגנון הנהגה חדש בפיונג יאנג שלא הכרנו קודם.

קים ג'ונג און הודה בכישלון ונשא נאום נדיר לעם הצפון קוריאני, ששמע לראשונה את קולו. "אנו בהנהגה נחושים, העם לא יאלץ להדק את החגורות עוד יותר, העם ייהנה מעושרו ומכבודו של הסוציאליזם", הכריז. כאן התחילה סדרה של מחוות מאוד אנושיות מצד המנהיג, שמעמדו דומה למעמד של אל. הוא הביא לקוריאה הצפונית פארק שעשועים ודמויות מוולט דיסני, אישור לנשים ללבוש ג'ינס ואפילו הציג את רעייתו, שככל הנראה נמצאת בהיריון עכשיו.

"תדמית המשוחררת יותר"

"היא ממלאת תפקיד מפתיע מאוד ביצירת התדמית המשוחררת יותר, הרגועה יותר והפתוחה יותר של המנהיג", אמר ג'ון דלרוי, מומחה לענייני קוריאה הצפונית מאוניברסיטת יון סיי. "אחד הדברים שצריך לחפש הוא תרגום של הגישה הזו לזירה הבינלאומית".

קים לא שינה את העמדות שלו מול וושינגטון או סיאול. הוא הדיח רבים מבכירי הצבא והמשטר הקודם ובהם ארבעה גנרלים שנשאו את ארונו של אביו ובראשם מפקד הצבא רי יונג הו. על פי השמועות מפיונג יאנג, הרוחות סערו, אבל שיגור הלווין לחלל על גבי טיל בליסטי בשבסוע החולף, שהוגדר מוצלח, תיקן את הרושם.

שיגור הטיל בעצמו, בלי קשר ללווין, יכול להכניס לקופה הצפון קוריאנית כסף אם ארגונים או מדינות אחרות ירכשו אותו, סחר שנערך כבר בעבר בין מה שכונה בזמנו על ידי משטר הנשיא בוש מדינות "ציר הרשע".