כבר בתיכון נשלח הרוצח לפסיכולוג והיה תחת פיקוח

שלושה ימים אחרי הטבח בבית הספר בקונטיקט, ממשיכים להיחשף פרטים על עברו הנפשי הבעייתי של אדם לנזה. כבר בשנה הראשונה בתיכון בו למד הוא נשלח לפסיכולוג והיה נתון לפיקוח של הצוות החינוכי. מנהל התיכון אמר: "החשש היה בעיקר שיפגע בעצמו ולא באחרים"

לנזה בצעירותו (AP)

בעיר ניוטאון שבקונטיקט יחלו היום לקבור את קורבנות הטבח בבית הספר היסודי, כשבמקביל ממשיכים להיחשף פרטים על הרוצח אדם לנזה ועל מצבו הנפשי. שנים רבות לפני שלנזה הרג את אמו ויצא למסע טבח בלתי נתפס בבית הספר, במהלכו רצח 26 בני אדם בהם 20 ילדים, הוא סומן כתלמיד בעייתי בתיכון בו למד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות AP מדווחת היום שכבר בשנתו הראשונה בתיכון משך לנזה את תשומת לבם של המורים והצוות החינוכי, ששלחו אותו לפסיכולוג והורו לאנשי האבטחה לפקוח עין על הנער הרזה והלא חברותי. גורם שעבד בבית ספר התיכון בו למד הרוצח סיפר על עברו הנפשי הבעייתי.

על פי הדיווח, החשש של הצוות החינוכי בתיכון לא היה כי למזה מסוכן לסובבים אותו. "בדיוק להיפך", אמר ריצ'ארד ג'י נוביה, שהיה מנהל בית הספר התיכון Newtown School District בשנת 2007. "בנקודה ההיא של חייו, הוא לא היווה איום לאיש, חששנו בעיקר שהוא יפגע בעצמו".

"הוא היה מאוד מופנם", המשיך מנהל בית הספר. "הוא היה אחד מאותם תלמידי שנה א' שצריך לשמור עליהם היטב". נוביה סיפר שלא אחת הוא וצוות בית הספר התרכזו בתלמידים בעייתיים, אבל הבעיות של לנזה היו חמורות יותר מרוב המקרים. מנהל בית הספר אמר שהצוות החינוכי בדק "איפה הוא, עם מי הוא ומה הוא עושה".

נער מופנם ומבודד שלא משך תשומת לב

"נער מופנם ומבודד" (צילום מסך abc news)

צוות בית הספר מתאר את לנזה כנער מבוהל שלא הפחיד איש - לא את המורים ולא את חבריו לכיתה, "לפחות אלו ששמו לב אליו", נכתב בדיווח ב-AP. המורים עודדו את לנזה להצטרף ל"מועדון הטכנולוגיה", בתקווה שהוא יתחבר עם עוד תלמידים. אחיו ריאן היה אחד הדמויות הבולטות במועדון באותן השנים, אבל אדם נותר מבודד. עם זאת, בתיכון אמרו שהוא היה תלמיד מוכשר ועבר קורסים ברמת מכללה כבר בגיל 16.

מרשה מוסקוביץ', נהגת אוטובוס שהסיעה את לנזה כשהיה בתיכון, אומרת שהיא שמה לב אליו פשוט בגלל שהוא אף פעם לא חייך. "הוא היה נורא שקט", סיפרה.

קרובי אמו של לנזה: יחסיה עמו היו סוערים

ארה"ב כואבת את האסון (AP)

גם באוניברסיטה של מערב קונטיקט, שם למד לנזה, הגדירו אותו כנער מופנם. חבריו לכיתה שם אמרו שהם בעיקר זוכרים אותו "יושב לבד, בסוף הכיתה, עם סוויטשירט וכובע על ראשו".

"מדי פעם ניסינו להגיד לו שלום, אבל הוא תמיד נראה עצבני" אמר דוט סטאנסני, אחד מחבריו לכיתה. "הוא לא תקשר עם אף אחד מפני שכולם היו מבוגרים ממנו".
לנזה פרש בסופו של דבר מהאוניברסיטה, והפרופסורים שם פשוט לא זוכרים אותו.

קרוביה וחבריה של האם שנרצחה, ננסי לנזה, חובבת נשקים שגדלה בניו המפשייר ואימנה את ילדיה להשתמש בכלי נשק, אמרו כי ננסי לא הרבתה לדבר על בנה הצעיר, אבל כשכן דיברה עליו, הם זיהו סימנים שהיחסים ביניהם היו "סוערים", כהגדרתם.

חבריה של האם אמרו לסוכנות הידיעות כי היא תמיד אמרה שבנה אדם מיוחד ו"דורש קצת יותר תשומת לב" , מכרים אחרים של המשפחה אומרים שאביו של לנזה, פיטר, שהתגרש מננסי ב-2009 אחרי שנים ארוכות שחיו בנפרד, "שבור לב ונמצא במצב של הכחשה".