דודו של נח פוזנר שנרצח בטבח בקונטיקט: "המדינה הזאת יוצאת משליטה"

נח פוזנר בן ה-6 שיובא היום לקבורה הוא הקורבן הצעיר ביותר טבח המזעזע בקונטיקט. אחותו התאומה אריאל ואחות נוספת ניצלו מכדורי הרוצח. דודו של נח: "אף אחד לא ניסה למנוע את הטבח הזה, בחור משוגע נכנס לבית הספר בקלות"

נח פוזנר, בן 6 במותו (AP)

בעיר ניוטאון בקונטיקט יחלו היום הלוויות ההרוגים בטבח בבית הספר היסודי. נח פוזנר, בן לישראלים שהיגרו לארה"ב בשנות ה-70, הוא הקורבן הצעיר ביותר שחגג יום הולדת שש ממש בימים האחרונים. אחותו התאומה אריאל ואחות נוספת, סופיה, שלומדות גם הן בבית הספר "סנדי הוק" ניצלו מכדורי הרוצח אדם לנזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום תיערך ההלוויה של נח שחגג את יום הולדתו במהלך חג החנוכה. "זו הרגשה נוראית, שמענו על הטבח בטלוויזיה", סיפר הבוקר דודו של נח, ארתור פוזנר בריאיון לגלי צה"ל. "אין כאן שומרים, בחור משוגע נכנס לבית הספר ואין כאן הגנה - זה נורא קשה".

הוא סיפר שאחיינו היה "מאוד בוגר לגילו והתנהג כמו מבוגר". ארתור פוזנר הצטרף לקריאות לשנות את חוקי הנשק המקלים בארה"ב ואמר: "זה מטורף כי המדינה הזאת יוצאת משליטה, בסופו של דבר הם יעבירו את החוק שדורש פיקוח". הוא גם העביר ביקורת על העובדה שאמו של הרוצח אדם לנזה החזיקה כלי נשק רבים בביתה: "קל מדי לרכוש נשק. כשיש אישה עם כל כך הרבה כלי נשק, זה מטורף".

דודו של נח סיפר גם איך ניצלו חייהן של אחיותיו. "יש נוהל להפריד תאומים בכיתות אחרות, זאת הסיבה שאריאל ניצלה", אמר. "בסופו של דבר הם יבינו את זה, אבל עכשיו זה נורא. בשלב הזה אין נחמה, אחי הוא בחור חזק, הוא יעכל את זה, למרות שקשה לנחם בסיטואציה הזאת".

אובמה: "לא עשינו מספיק כדי להגן על ילדינו"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיע הלילה לעיר ניוטאון בקונטיקט ונשא נאום בניסיון לנחם את התושבים ההמומים ממעשה הטבח המזעזע בבית הספר המקומי. הנשיא השתתף בטקס בין-דתי מרגש והבטיח לפעול לשינוי החוקים המקלים הנוגעים להחזקת נשק.

"מה שנראה הוא זמני ומה שלא נראה הוא נצחי", פתח אובמה את נאומו. "אנחנו מציינים את זכרם של 20 ילדים ושישה מבוגרים בבית ספר. זה יכל לקרות בכל בית ספר ובכל עיירה באמריקה. אני באתי לניוטאון כדי להראות את האהבה ואת התפילה של המדינה. אני יודע שמלים לא יוכלו לתאר את הצער שלכם או לרפא את הלב שלכם. אני יכול רק להגיד לכם שאתם לא לבד באבל שלכם. גם העולם שלנו נקרע לגזרים. תושבי ניו טאון, אתם לא לבד".

"הצוות הגיב כמו שאנו מקווים שכל אחד יגיב - באומץ ובאהבה. הם הקריבו את חייהם כדי להגן על הילדים. אנחנו יודעים שהיו עוד מורים שביצרו את הילדים בכיתות והבטיחו לתלמידים שלהם שה'טובים' בדרך. הטובים אכן הגיעו - המגיבים הראשונים שהגיעו לזירה הרחיקו את הסכנה והדחיקו את ההלם שלהם, ומילאו את התפקיד שלהם בצורה הטובה ביותר".

הנשיא דיבר על הצורך בשינוי המדיניות הקיימת היום בארה"ב. "אם לא נשמור על ילדינו כמו שצריך אנחנו לא עושים כלום כמו שצריך. רק כך אנו נשפטים כחברה", אמר. "האם אנו יכולים לאמור כחברה שאנו שומרים על המחויבות שלנו? האם אנחנו יכולים לאמר שאנו עושים מספיק כדי לשמור על ילדינו מסכנה? האם אנו כאומה עושים מספיק כדי להגיד שאנחנו נותנים לכל הילדים שלנו לחיות את חייהם עם מטרה ובביטחון? אני