פליט קנדי גורש מהמדינה: "אם אחזור לחמאס - הם יהרגו אותי"

צעיר פלסטיני, בן למשפחת מייסדי חמאס, שהתנצר וברח לקנדה, נאלץ להתמודד כעת עם צו גירוש שקיבל מרשויות ההגירה במדינה. "אני ממש חושש לחיי", סיפר הצעיר בריאיון, "ברגע שהם יניחו עליי את ידיהם, הם יוציאו אותי להורג". חבריו מגייסים כספים למען ההגנה המשפטית, במאמץ אחרון להציל את חייו

ג'ון קלווין (24), צעיר פלסטיני שמשפחתו נמנית על מייסדי חמאס, המיר בעבר את דתו לנצרות וברח לטורונטו שבקנדה - שם הוכר כפליט. אלא שרשויות ההגירה במדינה ערערו על ההכרה בו בגלל השתייכותו המשפחתית ובכך הוא מצא עצמו מגורש מהמדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שהתעלפתי, זה היה טראומטי עבורי", סיפר קלווין לאחר שקיבל את צו הגירוש מרשויות ההגירה והפליטים של קנדה. לטענתו מדובר בגזר דין מוות: "אני ממש חושש לחיי, ברגע שהם יניחו עליי את ידיהם, הם יוציאו אותי להורג".

רשת CTV הקנדית מדווחת שבמשך שנים הטיל קלווין ספק באמונתו האסלאמית עד שלבסוף, בגיל 18, החליט להמיר את דתו לנצרות - מהלך שנחשב לבגידה במולדתו ופשע שהעונש עליו הוא מוות. "כשכל העניין נחשף, אבא שלי ניסה לדקור אותי", הוא סיפר בריאיון.

"הם די קרובים לדאע"ש, הם אכזריים בכל דבר"

קלווין נמלט והגיע כאמור לטורונטו עם מלגה, ומעמדו כפליט אושר ב-2012, אבל רשויות ההגירה הגישו ערעור נגד ההחלטה מפני שמשפחתו של קלווין היא בין המשפחות המייסדות של חמאס, שהוכרז כארגון טרור על ידי הממשל הקנדי. לטענת רשויות ההגירה, קלווין לא קטע בפומבי את קשריו עם משפחתו ולכן הוא נחשב חבר בארגון חמאס.

"הם די קרובים לדאע"ש, הם אכזריים בכל דבר שהם עושים", הוא העיד בדאגה. "אין שם בתי מחסה או שוטרים, אתה לא יכול להתקשר למספר חירום ולהגיד שבני המשפחה שלך הם טרוריסטים ושהם עומדים לדקור אותך, אין אפשרות כזו".

ד"ר ליאו מוס, פרופסור לפסיכולוגיה וחברו של קלווין, נסער מההחלטה. לטענתו, קלווין הוא איש צעיר ומבריק ש"ראוי להזדמנות מכל זווית משפטית. הוא לא מהווה איום, הוא אף פעם לא היווה איום, יש אחרים שכן, אבל לו מגיע להיות כאן".

פחות מ-30 יום נותרו לערעור על צו הגירוש, וחבריו של קלווין הקימו קרן סיוע לגיוס כספים למען ההגנה המשפטית, במאמץ אחרון להציל את חייו.