רוסיה: אסד מאבד שליטה במהירות

בת בריתו הקרובה של הרודן הסורי, שעד עתה הקפידה לתמוך בו ולסכל ניסיונות להטיל סקנציות, מביעה לראשונה ספק ביכולתו לשרוד את ההתקוממות. סגן שר החוץ הרוסי אמר כי המורדים עשויים לנצח וקרא לאזרחי רוסיה להתארגן לעזוב את סוריה

גם רוסיה התייאשה מאסד? (AP)

התבטאות יוצאת דופן ממוסקבה: סוכנות הידיעות AP מצטטת את סגן שר החוץ הרוסי, שאמר כי נשיא סוריה בשאר אסד מאבד שליטה במהירות, וכי המורדים עשויה לנצח. הוא קרא לאזרחין הרוסים במדינה לעזוב: "אנו נערכים לפינוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דבריו של סגן השר, מיכאיל בוגדנוב, מהווים שינוי דרמטי בטון של מוסקבה, אחת התומכות הבודדות של המשטר הסורי שהקפידה להעניק לו גיבוי למרות הביקורת הבינלאומית החריפה. מדובר בהתבטאות שעשויה לשנות את העמדה הרוסית כלפי מלחמת האזרחים שמשתוללת בסוריה, ולראשונה מטילה ספק בהמשך שלטונו של אסד.

"אנו צריכים להביט על העובדות בעיניים פקוחות", אמר סגן השר. "הממשל בסוריה מאבד שליטה ביותר ויותר טריטוריות. למרבה הצער, אי אפשר לפסול אפשרות של ניצחון לאופוזיציה". 

"מוודאים היכן ממוקמים האזרחים הרוסים"

במהלך החודשים האחרונים הקרמלין בלם ניסיונות רבים של הקהילה הבינלאומית, להפעיל סנקציות נגד דמשק ועל פי דיווחים שונים, מוסקבה ממשיכה לשלוח נשק לחייליו של הנשיא הסורי.

בוגדנוב לא אמר שרוסיה תגביר את שיתוף הפעולה עם מדינות המערב בנוגע למצב בסוריה, אבל כן הודיע שהאזרחים הרוסים שנמצאים במדינה צריכים להתארגן כדי לעזוב, הוראה שמעידה אולי גם על כוונותיו של אסד.  "אנו נערכים לפינוי, העברנו מטוסים ואנו מוודאים עכשיו היכן ממוקמים האזרחים הרוסים במדינה".

הלילה אמר יו"ר ועדת המודיעין בסנאט האמריקני, מייק רוג'רס, כי מצבור הנשק הכימי הנמצא בידיו של אסד "מוכן לשימוש באופן מיידי". כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. אמש דווח כי משטרו של הנשיא הסורי עשה שימוש בטילים ארוכי טווח מסוג סקאד נגד המורדים במדינה.

"המצב הזה שונה מבעבר", הדגיש רוג'רס. "על הקהילה הבינלאומית לא להאמין להבטחות שלא ייעשה שימוש בנשק שכזה". הבכיר האמריקני המשיך וציין, כי "המשטר בסוריה נעשה נואש מיום ליום והמצב הזה צריך להדיר שינה מעיני כולנו".