בריטניה: נישואים גאים כבר ב-2014

במדינת וושינגטון שבארה"ב חגגו בתחילת השבוע את היתר הנישואים החד מיניים שניתנו שם לראשונה. הזוגות ההומוסקסואלים בבריטניה, שנשאו עיניהם בקנאה מעבר לאוקיינוס, יכולים להתעודד היום. השרה הבריטית לענייני שיוויון, מריה מילר, הציגה היום הצעת חוק לאישור נישואים אזרחיים חד מיניים, וזכתה לתמיכת רה"מ קמרון

הערכה: בריטניה תכיר בנישואים חד מיניים. (AP)

הזוגות ההומוסקסואלים בבריטניה, שיכלו עד כה למסד את יחסיהם רק במסגרת של הכרה ב"איחוד אזרחי", יכולים היום להתעודד ולצפות לבואה של שנת 2014. לדברי השרה הבריטית לענייני שיוויון ומזכירת התרבות מריה מילר, הצעת חוק חדשה שתעלה לדיון כבר בינואר תציג אפשרות לקיום חתונות, ייתכן שאף בכנסיות שיתירו זאת - תוך 18 חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרדה של מילר צפוי להציג את הצעת החוק החדשה כבר בחודש הבא, ולפיה יוכלו הזוגות החד-מיניים להינשא ולקבל הכרה, ובמקביל, כנסיות קתוליות, בתי כנסת ומסגדים יוכלו להתנגד לקיום טקסים כאלה ויוגנו מפני הכרח כזה.

עוד על פי ההצעה, שנועדה לפייס את כל הצדדים המעורבים, הכנסייה האנגליקנית והכנסייה של ווילס לא יורשו כלל לקיים טקסים כאלה, גם אם יחפצו בכך, וזאת עד לכינון חוק רשמי בעניין.

"הנישואים יהפכו לזמינים לכולם"

השרה מילר הדגישה בדבריה כי ההצעה החדשה תגן על אמונתן של הקבוצות המתנגדות לנישואין חד מיניים, אך הדגישה כי המדינה לא יכולה עוד להתכחש לאהבתם של זוגות חד מיניים ולמנוע מהם את ההזדמנות למסד את יחסיהם.

"מוסד הנישואים הוא מהחשובים ביותר שקיימים במדינה הזו", היא הסבירה, "הוא קושר אותנו יחד, יוצר התחייבות ארוכת טווח ויציבות שמחזקת את החברה. ההצעה שלנו אומרת שהנישואין יהיו זמינים לכולם. אני משוכנעת שאם זוג רוצה להפגין את אהבתו ומחויבותו זה לזה או זו לזו, המדינה לא צריכה לעמוד בדרכם".

אם ההצעה תאושר במועד, חתונות חד מיניות יתאפשרו בבריטניה כבר ב-2014, תוך 18 חודשים. ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון כבר הביע את תמיכתו במהלך, ועל פי הערכות, הצעת החוק צפוייה לגרוף 60% אחוזי תמיכה. קמרון התחייב עם זאת להעניק בחירה חופשית בסוגייה לכל חברי הפרלמנט השמרנים והשרים.

כיום יכולים זוגות חד מיניים בבריטניה למסד את יחסיהם במסגרת טקס "איחוד אזרחי", שמתקיים בבתי העיריות במדינה, ומקנה להם את כל הזכויות הניתנות לזוגות נשואים.