ארה"ב: 146 אלף משרות נוצרו בחודש נובמבר

אובמה יכול להיות מרוצה: נתוני דוח התעסוקה הראשון שהתפרסם מאז תחילת כהונתו השנייה מעידים על שיפור בכלכלה האמריקנית – בשיעור גבוה מהצפוי. 146 אלף משרות חדשות נוצרו בשוק בארצות הברית, לאחר שההערכות נעו סביב 93 אלף משרות. שיעור האבטלה ירד לרמה של 7.7%

יכול להיות מרוצה. אובמה (AP)

במטהו של הנשיא האמריקני ברק אובמה ודאי היו היום מרוצים לנוכח נתוני התעסוקה לחודש נובמבר שהתפרסמו והעידו על שיפור מעודד בכלכלה בארצות הברית. מדובר בנתונים הראשונים שמתפרסמים לאחר הבחירות האחרונות לנשיאות - והצליחו להפתיע את המומחים והאנליסטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אובמה נבחר לכהונה שנייה בבית הלבן למרות שיעורי האבטלה הגבוהים וקצב יצירת המשרות הלא מספק. דוח התעסוקה הצביע דווקא על כך שלמשק האמריקני נוספו 146 אלף משרות - מעל הצפי בשווקים. שיעור האבטלה הציג שיפור גם הוא - לאחר שירד לרמה של 7.7%, הנמוך ביותר מזה כ-5 שנים.

המומחים העריכו כי בנובמבר יווספו לשוק העבודה האמריקני בין 80 ל-93 אלף משרות, מספר הנמוך בהרבה מהנתון של חודש אוקטובר - 138 אלף. בנוסף, האנלסיטים צפו כי כי שיעור האבטלה יוותר על כנו ברמה של 7.9%.

כלכלנים מציינים כי לשיפור המתמשך במצב התעסוקה קיימת השלכה מהותית על שיפור בצריכה הפרטית, המהווה כ-70% מהכלכלה האמריקנית. עם זאת, אחרים טוענים כי מוקדם מדי לשמוח וחשוב לזכור שההידוק הפיסקלי המתוכנן שנה הבאה עשוי לאיים על הצמיחה ולהחזיר את שיעורי האבטלה הגבוהים.

"שוק העבודה מראה סימני התאוששות מהותיים", אמר מייקל גאפן, כלכלן בברקליס, עוד לפני פרסום הדוח. "אומנם קצב שכירת העובדים אינו כפי שקובעי המדיניות היו מעוניינים שיהיה, אך הוא עדיין מעיד על שיפור וצמיחה בשוק העבודה".

בחודש ספטמבר הצליח הנשיא להציג ירידה בשיעור האבטלה אל מתחת ל-8% לראשונה מאז נכנס לבית הלבן, כאשר הדוח הצביע על שיעור של 7.8%, אשר עלה בדוח של אוקטובר ל-7.9%. עם זאת, קצב יצירת המשרות עדיין אינו מספיק על מנת לעמוד ביעדי שוק העבודה אשר ממשיך להוות מכשול גדול בפני התאוששות כלכלית מהירה יותר.